PKK'dan LYS'de toka kemarasıyla kopya

Diyarbakır'da üniversiteye giriş sınavı LYS'deki usulsüzlüklerde PKK bağlantısı ortaya çıkarıldı. PKK'nın sınava saç tokası ve düğme içine gizlenmiş gizli kameralarla soktuğu adaylar yakalandı. Peki sistem nasıl işletiliyordu?

PKK'dan LYS'de toka kemarasıyla kopya
PKK'dan LYS'de toka kemarasıyla kopya
GİRİŞ 06.07.2010 08:55 GÜNCELLEME 06.07.2010 08:55
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Tolga Şardan'ın haberi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın koordinesinde 8 ay boyunca yapılan teknik ve fiziki takipler sonrasında başlatılan operasyonda, LYS usulsüzlüğünde PKK’nın etkili olduğu anlaşıldı. Polis tarafından hazırlanan soruşturma dosyasında, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK’nın örgüt üyelerinin değişik üniversitelere yerleştirilmesini hedeflediği bilgisi yer aldı.

Telefonla talimat

Yapılan takipler sonrasında, LYS’deki yasadışı organizasyonun nasıl işlediği belirlendi. Sınavlara aday olarak katılan suç örgütüyle bağlantılı branş öğretmenleri ve başarılı öğrencilerin, kendi alanlarıyla ilgili soruları hızlı şekilde cevaplayıp sınav salonu dışına yanıt anahtarlarını çıkarttıkları ve cevapların buradan diğer adaylara değişik yöntemlerle ulaştırıldığı saptandı. Telefon dinlemeleri sırasında, organize suç örgütüyle bağlantılı branş öğretmenlerine verilen talimatlar belirlendi ve yapmaları gereken işlemlerin örgüt tarafından öğretmenlere ayrıntılı biçimde anlatıldığı saptandı.

Bayılma metodu

Suç örgütünün, soruların yanıtlarını dışarı çıkartmak için “bayılma metodunu” kullandığı anlaşıldı. Sınava giren suç örgütü üyesinin sınav salonuna gizli yöntemlerle soktuğu elektronik cihazlar aracılığıyla sınav kitapçığının görüntüsünü kayıt ettiği, daha sonra bayılma bahanesiyle dışarı çıktığı ve elde edilen soru veya yanıtları diğer örgüt üyelerine ve para karşılığı anlaşma yapılan adaylara ulaştırdığı anlaşıldı.

Toka şeklinde kamera

Polis takipleri sırasında, suç örgütü elemanlarının sınav sabahında sınava girecek adaylarla buluştukları ve sınav merkezlerine birlikte gittikleri belirlendi. Ayrıca, suç örgütü lideri ile sınava girecek örgüt üyesinin adayların sınava girecekleri okula bir gün önceden giderek sınavda kullanacakları sistemleri test ettikleri saptandı. Operasyonda, suç örgütü üyesi olarak sınava giren bir adayın üzerinde saç tokasına gizlenmiş mini kamera ile kablosuz olarak tasarlanan ve anteni aracılığıyla görüntüleri dışarı aktaran bir cihaz ele geçirildi.

Milliyet

YORUMLAR 44
 • İsmail Diken 8 yıl önce Şikayet Et
  elif esra. o zaman namuslu bir vatandaş olarak gidip neden şikayetlerde bulunmuyorsunda burda showa dönük hareketler sergiliyorsun.orda onların olduğunu herkes biliyor.delikanlı gibi çıkıp birisi şikayet edemiyor ama sonra ben vatanseverim milletimi dinimi vs severim diye ortalarda cirit atıyorlar
  Cevapla
 • FANİ 8 yıl önce Şikayet Et
  Nihayet. Öğrenci olduğum M.Y.O. da sınıfımızdaki PKK sempatizanı veya üyesi kişinin birinci yılın sonunda Y.O.Sınavına tekrar girerek Dicle Üniversitesi Tıp Fakultesine girdiğini söylediğinde çok şaşırmıştım. Bu haberde bahsi geçen bir organizasyon olduğu belliydi. Ancak 15 yıl sonra daha yeni ortaya çıkmasına şaşırıyorum. Çünkü bu arkadaşın bu bölümü kazanabilmesi ihtimali yoktu. Ancak şunu söylemeliyim hakkında bilgimiz olmayan konularda yorum yapmak zandan öteye gidemez. Biliyorsak birşeyler söylemeliyiz.
  Cevapla
 • Kahramanmaraşlı 8 yıl önce Şikayet Et
  bu daha ne ki. orta ve batı illerinde yazılı sınavı geçip ehliyet alamayanlar soluğu mardin siirt gibi doğu illerinde alıyor, 2000-3000 tl civarına ehliyeti teslim ediyorlar, örnekler dahada çoğaltılabilir,
  Cevapla
 • veysi topal 8 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili editör. YOrumlarımız yayınlansın diye AKP li mi olalaım yalan mı söyleyelim, AKP şakşakçılığı mı yapalım. Bu kadar mı tahamülsüzsünüz
  Cevapla
 • hayretman 8 yıl önce Şikayet Et
  okumak kolaymı,nasıl mezun oluyorlar. eğer üniversiteye giriyorlarsa kopye ile,doktor olarak nasıl mezun oluyorlar, o zaman üniversite dandik demek. Üniversiteyi bitirip,doktor mühendis olmak kolay değil. Matematik,fizik,kimya,biyoloji bilmeyen üniversiteden doktor mühendis çıkamaz. Gerçeklik payı varsa bu kopye işinde çok çok az ihtimal vardır. Ama tehdit mutlaka vardır. Buna inanırım. Doğulu öğrencilerden bir sürü zeki öğrenci var. Her insanın zeka yapısı farklıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk dizisindeki 'Faruk' İsrailli adamı çıldırttı!
150 milyon TL'lik skandal! Biri buna dur desin