Adana

Dinlemeye takılmamak için Cono dili oluşturmuşlar

10:17 14 Ocak 2018 1 Yorum Var
Dinlemeye takılmamak için Cono dili oluşturmuşlar

Uyuşturucu, fuhuş, gasp ve yağma suçlarına karıştıkları iddiasıyla şok operasyonla yakalanan Cono Aşireti mensuplarının takibe takılmamak için kendi dillerini oluşturmuşlar

Kent genelinde son dönemlerde artan 'aşk vaadiyle' dolandırıcılık olaylarının artması üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği, 12 Ocak'ta 'Cono Aşireti' olarak bilenen kişilere yönelik 1000 polisle şafak baskını düzenledi. Önceden belirlenen 39 eve, 17 zırhlı araç, 2 detektör köpeği ile yapılan eş zamanla operasyona 1 helikopter ve 2 drone da havadan destek verdi. Adana İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın bizzat yönettiği şafak saatlerindeki baskında aşiret mensuplarının evine giren polisler, evlerde arama yaptı. Ekipler, 'aşk vaadiyle' dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen 150 bin lira para, 50 bin lira değerinde altın ve satışa hazır esrar ele geçirdi. Operasyonda 31'i kadın 46 kişi gözaltına alındı.

'CONO DİLİ'
 
Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izinle, çete üyelerini 3 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takibe alan polisler, operasyon başlattı. Aşiret mensuplarının polisin yapacağı dinlemelere yakalanmamak için kendi aramalarında şifreli dil geliştirdiği ortaya çıktı. Şüphelilerin aralarındaki 'Cono Dili' şöyle;
 
* Baylamak- Lapancılamak: Dolandırkak, yağlamaka. * Aryalamak: Ağızını aramak. * Çaltı: Mağdur. * Çarlatmak: Sorun çıkarmak. * Graba: Araba. *Apa: İşe çıkmak, işe gitmek. * Puşka: Silah. * Mok-Mık: Koymak. * Manuş: Polis. * Mul: Vatandaş. * Zen: Kadın, bayan. * Sayınlamak: Geri vermek, iade. * Keriyor: Konuşuyor. * Zanişleme - Canlamak: Takip etmek, kaçmak, gitmek. * Lemişler: Almışlar. * Çadırma: Getiren. * Yeken-Yoğma: Para, deste. * Arşınlamak: Kaçmak, uzaklaşmak. * Celletmek: Göstermek. * Keş: Hazır, nakit. * Yanlatmak: Göndermek, uzaklaştırmak. * Güre: Erkek. * Yemetlemek: İş yapmak, düşürümek, durdurmak. * Çitgerilemek: Dinlemek, kaydetmek. 
 
Şüphelilerin dolandırıcılıktan sonra kendi aralarındaki bir konuşmada, "O iş tamam, parayı aldık. Acaba bu konuşmaları polis duysa ne yapar" ifadelerinin de dinlemeye takıldığı ortaya çıktı.
 

YORUMLAR

1 Yorum Var
 • Merve 11 ay önce Şikayet Et
  Çingenemi bunlar
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Çingene mi kafasını ezeceksin
  İlk beğenen sen ol
 • ...... 11 ay önce Şikayet Et
  Bohçaci geldi hanım lar.
  İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
cono dili
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.