Kaddafi son günlerinde neler yaptı?

Bir kanalizasyon tünelinde yakalanmasının ardından linç edilerek öldürülen Kaddafi'nin son günlerine kadar yanında bulunan en yakın isim son günlerini anlattı.

Kaddafi son günlerinde neler yaptı?
Kaddafi son günlerinde neler yaptı?
GİRİŞ 25.10.2011 13:12 GÜNCELLEME 25.10.2011 13:12
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Kaddafi'nin son günlerine kadar en yakınında bulunan isimlerden birinin verdiği bilgiye göre; Kaddafi, oğlu Mutassım ve beraberindeki 20'den fazla sadık asker ile birlikte dolaşıyordu ancak bu kaçak hayatı sırasında televizyon, telefon ve hatta elektriği bile bulunmayan evlerde dünya ile bağlantıları kesik olarak yaşıyordu.

Sirte'de çatışmaların başlamasının ardından kent halkının terk ettiği evlerde kalan Kaddafi ve yakınındakiler, muhaliflerin ilerlemesi ve NATO hava saldırıları nedeniyle her 4 günde bir yer değiştiriyordu.

Kaddafi ile birlikte yakalanan ve şu anda UGK güçlerinin elinde bulunan Libya Devrim Muhafızları'nın başındaki isim olan Mansur Dav, Kaddafi'nin bu süre zarfında daha çok okuyarak ve yazarak vakit geçirdiğini, hatta kömür sobası üzerinde her gün kendi çayını demlediğini söyledi.

"Çatışmaları Kaddafi yönetmiyordu" diye konuşan Dav, bu görevi oğullarının yerine getirdiğini, Kaddafi'nin hiçbir plan yapmadığını anlattı.

Dav, "Kaddafi stresliydi. Gerçekten çok kızgındı, hatta bazen kızgınlığından deliye dönüyordu. Ama daha çok üzgündü" diye konuştu.

NATO'nun Sirte'de düzenlediği hava saldırılarından korktuklarını söyleyen Dav, "Ama Kaddafi'nin bundan korktuğunu sanmıyorum" dedi.

Dav'ın sorgusu sırasında verdiği bilgiye göre, Kaddafi başkent Trablus'taki karargahını 18 ya da 19 Ağustos'ta muhalif güçlerin kente girmesinden hemen önce terk etti. Başkentin düşmesi üzerine doğruca Sirte'ye giden Kaddafi'ye oğlu Mutassım eşlik etti. Kaddafi'den sonra yönetimi devralacağı düşünülen Seyfülislam ise Beni Velid'e sığındı.

Dav ise, Kaddafi'ye bir hafta sonra katıldı. Bu sırada, Libya istihbarat örgütünün başındaki isim olan ve yeri hala tespit edilemeyen Abdullah El Senussi, Sirte ile güneydeki Sebha kenti arasında mekik dokuyordu.

Kaddafi'nin yanındakiler, Libya'nın eski liderine bu mücadeleden vazgeçmesini ve ülkeyi terk etmesini önerdi ancak o "Atalarımın toprağında öleceğim" diyerek bu öneriyi reddetti.

Dav, "Onun için çok üzülüyorum. Kaddafi durumun ciddiyetinin farkına varamadı. Bırakıp gidebilir ve mutlu bir hayat sürebilirdi. Trablus'un işgal edildiğini söylememize rağmen, Libya halkının hala kendisini sevdiğini düşünüyordu" dedi.

AA

YORUMLAR 15
 • adam turk 7 yıl önce Şikayet Et
  KARTAL TİBET. SARKOZİ dünyadaki en nefret ettğim lider, yani demek istiyorumki kaddaf yediğ kazığı anlayıp, sarkozye sert çıkınca,SARKOZY KADDAFİNİN İPİNİ KESME YOLUNA GİTTİ DEMEK İSTİYORUM,yani kaddafiyi en çok kullanalardan biride sakozydi. tabi adam manyak olunca kullanan biri çıkar ama ben yinede bin sarkozyi bir kaddafiye değişmem,aslında gaza çabuk gelen biriydi, erbakana çıkşmasınada kızıyordum. ama sonunun böyle olmasını istemezdim. kaddafiyi bu hale getirenler arasında büyük devletler var, işi bitince kullanıp attılar, ya ben yanlış yazdın ya kartal tibet yanlış anladı.
  Cevapla
 • abdulhamit 7 yıl önce Şikayet Et
  ölüler sanır diriler hergün helva yiyor. rejim sanki değişcek libyada biri gitti diğeri geldi hadi rejim değişti diyelim elektrik,su,doğalgaz,ev,sağlık eğitim,işsizlere tam mağaş vs. bunlar olmıcak bizi örnek aldılar demokrasiye geçtiler diyelim halimiz ortada.Tam bağımsız olan bir ülkeyi kendi elleriyle natoya peşkeş çektiler o nato attığı bombaların ucretine karşılık kaç sene sömürge edecek libya yı.kaddafi düktatörmüş dikta rejimymiş falan filan öyle diktatöre can kurban .Bide Türk dediğin vefakar olur kıbrıs harekatında kaddafinin bize yaptığı yardımlara karşılık ona saldıranlara uçaklarla erzak attık yazık.
  Cevapla
 • seher 7 yıl önce Şikayet Et
  zulmün sonu. aylardır acımasızca halkını katleden bir diktatör ve sonu. asıl hesap bundan sonra başlayacak onun için.
  Cevapla
 • SERDAR ERDEM 7 yıl önce Şikayet Et
  slm. ne kadarda kötü olsa Türkiye 'de faydası yardımı olmuş , sonuçta libyada inşaat işi ile uğraşıyordu memleketimiz insanı, şimdi Kaddafiyi kötülemeye gerek yok Allah ın rahmetine kavuşmuş, günahıyla sevabıyla Rabbe hesap verecek. Mevla doğrusunu bilir biz bilemeyiz.
  Cevapla
 • adamın biri 7 yıl önce Şikayet Et
  bop çuların dikkatine. 1974 kıbrıs harekatında uçaklarımıza uçak yakıtını gemilerle gönderen kaddafiydi.Apo nun itiraflarındada yakın çevremizde pkk terör örgütüne yardım yapmayan tek ülke libya idi.hal böyle iken muhaliflere bavullarla para gönerenler alman vakıflarını suçlamaları saçma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Resim, müzik ve beden eğitimi mecburi değil
Avcı'dan Fatih Terim'e olay sözler! 'Delikanlı adam...'