Afyonkarahisar

Valiyi bile şaşırtan köy!

11:22 21 Nisan 2018 6 Yorum Var
Valiyi bile şaşırtan köy!

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin, kışın 3 yazın ise 15 kişinin yaşadığı Avdan köyünde 29 yıldır muhtarlık yapan Bekir Tepekaya, 2019 seçimlerinde eşiyle yarışacak

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Avdan köyünde yaklaşık 40 yıl önce 85 hanede 300 kişi yaşıyordu. Ekonomik koşulların etkisiyle hızla göç veren köyde bu sayı 3 haneye kadar düştü. Diğer iki hanenin sahipleri ise sadece yazın tarla işleri için köye geliyor. PTT binası, camisi ve okuluyla kalabalık günlerin izlerini taşıyan köyde kışın 3 kişi, yazın ise 15 kişi kalıyor. Köyde 29 yıldır muhtarlık yapan Bekir Tepekaya, kızı ve eşiyle yaşadığı köyünü terk etmiyor.

Tepekaya, AA muhabirine, köydeki sıra dışı yaşamı anlattı. Köye, elektriğin 38 yıl önce geldiğini belirten Tepekaya, 1963'de okul, 1967'de cami, 1996'de su şebekesi yapıldığını, 1992 yılında ise köy yolunun asfaltlandığını aktardı. 

Hizmetlerin çoğunun kendi döneminde yapıldığına dikkati çeken Tepekaya, şöyle devam etti:

"Hizmetler benim dönemimde geldi. Yayla yolu yapıldı. Daha önce 85 haneydi, şu an 3 hane kaldı. Eskişehir'de bin 600 köylümüz yaşıyor. Buradan gidenlerin durumları çok iyi. Burada hayvancılık ve çiftçilik var. Gençlere iş imkanı olmadığı için göç verdik. Köy diye gençlere kız vermiyorlar. Kızlar, burada durmuyor. Burada kalan ne yapsın, bir gelir yok. Fabrika falan da yok. Ne olacak burada. Şu anda mevcut nüfus 15'tir. Bu köyün hem muhtarıyım hem bekçisiyim hem azasıyım. 29 yıldır muhtarım. Muhtar olmadan önce burada 5 bin küçükbaş, 300 büyükbaş hayvan vardı."

VALİYİ ŞAŞIRTAN KÖY

Köyde tüm işleri tek başına yürüttüğü için başına ilginç olayların geldiğini ifade eden Tepekaya, şunları söyledi:

"İlçeye evrak götürdüğümde memur, 'İki azanın imzası var.' diyor. Azam yok. Köyde 4 ay boyunca tek hanede yaşam var. Kış aylarında kimse yok. Yazın gelenler olur, 1-2 ay durup giderler. Köyden geçenler, 'Bu köy ıssız.' diyor. Geçen haftalarda Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz gelmişti. Tesadüf, o gün köyde birkaç insan vardı. Vali Bey, bir hafta önce gelseydi köyde kimse yoktu. Kışın köyde eşim, kızım ve ben yaşıyorum."

Tepekaya, Vali Tutulmaz ile yaşadığı diyaloğa da değinerek "Vali Bey'e, 'Buraya Suriyeli getirseniz ne olur' dedim. O da güldü. Elektrik, su var. Bir internet yok. Muhtarlık seçimlerinde eşimi muhtar adayı yapacağım. Tek rakibim eşim." diye konuştu.

"GİDEN GİTSİN BURADAYIM"

Fatma Tepekaya ise köyün ıssız ve sakin yaşamına alıştığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Bu köyde doğup büyüdüm. Burayı çok seviyorum. Giden gitsin, buradayım. Memnunum köyümden. Muhtarlık seçimlerinde eşime rakip olacağım. Köye yazın gelen kadınları toplayacağım. Okulu da açtıracağım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi de söyledi. Okuma yazma seferberliğinde ben de muhtar olarak kadınlara öncülük edeceğim."

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Acı gerçekler 10 ay önce Şikayet Et
  Benim köyümde de oniki kişi kaldı.içinde annemle babamda var.en küçüğü altmış yaş civarında.malesef kaçınılmaz sona doğru ilerliyor.bunu düşündükçe içim acıyor:((Köylerimizde yaşam bitmesin istiyoruz ama köylerde yaşamayıda istemiyoruz:( ne yaman çelişki
  Cevapla
 • Ayhan 10 ay önce Şikayet Et
  Köylere yolyapılıyor düğün salonu yapılıyor sayın devlet büyüklerim tamam hizmet güzelde köyden şehre göç var bende köylüyüm sağlık ocağımız yapıldı için de doktor yok hemşire yok haftada birgün 2 saatliğine doktor geliyor bir çuval yem 55 60 tl.sayın bakanım neolur yemi ucuzların et zaten ucuzlar yem pahalı et i ucuzlatalım diyorsunuz köylü çaresiz onun için köyler boşalıyor neolur devlet büyüklerim bu yazımı okuyun ....
  Cevapla
 • Melek 10 ay önce Şikayet Et
  Evet bimere yazın
  İlk beğenen sen ol
 • Isimsiz 10 ay önce Şikayet Et
  Bimere ya da cimere yazin burdan gormeleri imkansiz
 • Özcan 10 ay önce Şikayet Et
  Merhaba Güzel yurdumun güzel insanları Bu köyün dokusunu bozmadan koruyarak ve girişimci gençler ile ve bu tür köylerde hobi turizmi olabilir Saygılar
  Cevapla
 • Ali İhsan ER 10 ay önce Şikayet Et
  Memleket başkadır ama doydugumuz yerde boğularak yaşıyoruz işte ..
  Cevapla
 • ahmed 10 ay önce Şikayet Et
  benim köyümde ahmet kutsi tecer.in yazdığı..orda bir köy var uzakta..gitmesekte kalmasakta o köy bizim köyümüzdür..dediği Erzincan.ın köyündenim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.