Özelde diş tedavisi yürürlüğe girdi

SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişikliğe giderek sigortalıların özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı için hizmet alabilmelerine imkân sağladı.

Özelde diş tedavisi yürürlüğe girdi
Özelde diş tedavisi yürürlüğe girdi
GİRİŞ 09.11.2012 16:45 GÜNCELLEME 10.11.2012 08:51

Devlet hastanelerinde diş tedavisi için aylarca sıra bekleyen vatandaşın çilesi son buluyor

SGKSağlık Uygulama Tebliği'ni 9 Kasım itibariyle değiştirdi. Değişikliğin ilk maddesinde özelde diş tedavisinin detayları yer aldı.

Buna göre, bir hastanın özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından tedavinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekiyor.

Değiştirilen maddelerin özelde diş tedavisiyle ilgili diğer detaylar şöyle:

- Özürlünün özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için de, yine tedavilerinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekmektedir.

- Sevkler sırasında, “Diş Tedavileri Sevk Formu” doldurulacaltır. Sevk tarihinden itibaren 10 iş günü içerisindetedaviye başlanması gerekmektedir.

- Ortodontik tedavi gereksinimi olan hastalarda, en az bir ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktorayasahip diş hekiminin yer aldığı üç diş hekimi tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenmesi yeterlidir. Tedavininbaşlanacağı il sınırları içerisinde, ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekiminin bulunmaması halinde sağlık kurulu üç diş hekiminden oluşur. Sağlık kurulu raporunda yapılan tedavinin estetikamaçlı olmadığı ve maloklüzyon tipi açıkça belirtilir. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içinde tedaviye başlanılması gerekmektedir.

- Özeldeki tedavi sonrasında, formların, diş ünitesi bulunan protokollü resmi sağlık hizmeti sunucusunda görevlidiş hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  Bursa devlet hastanesine oğlumun ortodonti tedavisi için sevk almaya gittim tam bi rezalet kafalarına göre 1.2.3.aşamada diye sevk veriyorlar hiç kimse bisey bilmiyor yazıklar olsun neye gore verdiklerini anlamadım ama haksızlık çok var ordami doktorlara yaptıklarından dolayı kiniyorummmm yazıklar olsun
  Cevapla
 • pinar 2 yıl önce Şikayet Et
  vallahi ben birşey demek istiyorum sistemi avrupa ülkesi gibi uygulasalar bizim devlet ne uzun sıra bekleme olur ve doktorlar da adam akılı tedavi uygurlar.Sıra cabuk bitsin diye adam akılı tedavi bile etmiyorlar hele devlethastanesin de.Devlethastane Başbakan bir gitsin de o tabluyu görsün resilik ya.İster devlethastane olsun isterse özel hastane olsun bizim vatandaşlar her yerde rezilik yaşiyor
  Cevapla
 • Fuat Eren 5 yıl önce Şikayet Et
  neden yazdıklarımı yayınlamıyorsunuz?. başlıkla içeriğin bu kadar farklı olduğu , yanıltıcı bir haber okumadım. haberde bahsedilen sevk işlemi yıllardır yapılıyor, belki az değiştirilmiş. başlık ise dişhekimleri ve hastaları karşı karşıya getirecek kadar vahim. bilerek atılmış bir başlık değil ise bu hatayı nasıl yaparsınız? yıllardır bu tedaviyi bekleyen insanlarla alay eder gibisiniz. belki tam suç teşkil edebilecek bir haber ve yazdıklarım özellikle ytayınlanmıyor. sizden hiç beklemezdim.
  Cevapla
 • dogan balak 5 yıl önce Şikayet Et
  yandaşmı...????????. diş hastanelerinde dolgu için bile 3 4 ay sıra veriliyordu yoğunluktan...eeğer bu ülkede ki tüm dişciler akp li ise tüm diş klınıkleri akp li ise evet yandaşlarına cıkarılmı:))) komik olmayın ...))
  Cevapla
 • cesur malatyalı 5 yıl önce Şikayet Et
  bu yasa kendilerine yandaşlarına çıkmış. şimdi ne alaka diyeceksiniz . sizin kaç tanıdığınız doktor var 1 yok 2 3 olmaz olsada aynı branştan değildir yani siz gidip 3 dr bulup sevk edemezsiniz ama bu yasayı düşünen bulurmu yok bulamaz çünkü koruması kapıcısı şöförü gider bulur halleder onun için bu yasayıda yandaşlarına çıkardılar tüm yasalar gibi hangisi halk için vALLAHi bitane söleyin...düşündünüz mü hiç; sanık hakkı. tutuklu hakkı. yaşama hakkı, sosyal devlet hakkı bakın bitanesi dürüst vatandaş için varmı devletin içi çüümüş ne yapsaydık kiiii
  Cevapla
 • neziha akan 8 ay önce Şikayet Et
  senelerce cebimden diş tedavisi yaptırdım.diş hastaneleri sevk yapmıyor ve 6 ay sonrasına gün atıyor.kazansın özel hekimler.birde O araştırma hataneler ok meydanı göztepe hastaları azarlamak çok güzel hizmetleri.ikisinde gittim.sonra cebimden taksitle yaptırdım.Bu hastanelere hükümette bir şey yapamaz.kendileri sistemi oturtmuşlar.hastaları bıktırma ve bıraktırma siyaseti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ortaklığı kurdular! Hedefleri Türkiye ve İran
Derbide ilginç diyalog! 'Hükmen mağlubiyet'