Amasya

Babası ‘boş iş’ dedi, o pes etmeyip öyle bir şey yaptı ki!

09:23 14 Mart 2019 9 Yorum Var
Babası ‘boş iş’ dedi, o pes etmeyip öyle bir şey yaptı ki!

Amasya’da 16 yaşındaki liseli genç, babasının "Boş işlerle uğraşma, daha mantıklı işlerle uğraş" demesine rağmen pes etmeyip el pompası ve su borularından yaklaşık 50 metre menzilli tüfek tasarladı.12 Haziran Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi olan Bilal Gün’ün tasarladığı yaklaşık 1,5 metrelik tüfek, birleştirilen boruların içine el pompasıyla kısa sürede dolan basınçlı havanın boruya yerleştirilen merminin metrelerce uzağa hızla fırlatmasını sağlıyor. 
Sistemin çalışması için gerekli olan enerjinin pompanın sadece 4-5 turda doldurulmasıyla sağlandığına değinen Bilal Gün, “Kompresör ekleseydim daha hızlı bir şekilde dolabilirdi. Fakat ardınızda koca bir kompresör taşıyamazsınız. ‘İstediğim yere taşıyayım, istediğim yerde ateş edeyim’ diye el pompası kullanmayı tercih ettim” dedi. 

Makine mühendisliği eğitimi almak isteyen Gün, ucunda çivi bulunan mermilerin atış yapılan tahtaları deldiği görülen silahını hiç para harcamadan yaptığını belirterek, “Daha da geliştirilebilir. Dürbün de takılabilir. Adeta yerli ve milli imkanlarla keskin nişancı tüfeği yaptım” diye konuştu. 

Okulunun en başarılı öğrencileri arasında gösterilen oğluna silah yapımına kafa yormaya başladığı ilk günlerde "Boş işlerle uğraşma, daha mantıklı işlerle uğraş" diyen esnaf baba Bekir Gün de şimdi fikrini değiştirdiğini anlatarak, “Tamamen amatörce uğraşarak güzel bir silah yaptı. Çocuklarımızın önünü açmalıyız. Engel olmamalıyız. ‘Boş işlerle uğraşma’ dememeliyiz” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • Mtn 2 ay önce Şikayet Et
  Internette okuyup benzerini yapip birbirini vuran gerizekalilar türeyecek bence
  Cevapla
 • Mühendis 2 ay önce Şikayet Et
  Baba haklı gerzekçe bir tasarım
  Cevapla
 • Rotterdam 2 ay önce Şikayet Et
  sanirim hayalin yok, bari olana gerzek deme. ilerde neler yapacak bu cocuk bilemezsin. kucukken baslar isler. gerzek olsaydi gidip internet basinda uyusuk uyusuk oyunlar oynardi bos bos zaman gecirirdi. bu cocuga devlet alip ozel yetistirmeli. varsa fayda boyle cocuklardan var fayda
 • Mardinli 2 ay önce Şikayet Et
  Babası haklıymiş. Boş işlerle ugraşma
  Cevapla
 • Yasin 2 ay önce Şikayet Et
  Babasi hangi yuzle ogluysa resim cekilir o cocuk sayesinde medyada gundem oldu. Bazi babalar vurdum duymaz cocuklarin hayallerini ellerinden aliyor
  Cevapla
 • Eren 2 ay önce Şikayet Et
  Çocuk ...Hayallerini geliştirmekte kimsenin ağzına bakma. Sürekli dene ve yap. Ama güvenilir ve güvenlik çerçevesinde yap. Kimse yaralanmasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Amasya el bombası
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.