ABD'den Erdoğan'ın Gazze ziyareti için açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretiyle ilgili, Gazze'ye insani yardımlar konusunda "Hamas'ın çok istediği bir tür meşruiyeti sağlamak yerine temasa geçmenin diğer yollarının da bulunduğunu" kaydetti.

  • GİRİŞ15.04.2013 23:33
  • GÜNCELLEME15.04.2013 23:33
ABD'den Erdoğan'ın Gazze ziyareti için açıklama

Ventrell'e, günlük basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyareti soruldu.

ABD olarak Hamas'a yönelik pozisyonlarının değişmediğini ve Hamas'ı terörist örgüt olarak gördüklerini hatırlatan Ventrell, Hamas ile diyaloğa girmenin amaca zarar verici olduğunu kaydetti.

Ventrell, Türkiye'nin bazı insani yardım kaygılarını dile getirdiğini ama bunun için de "Hamas'ın çok istediği bir tür meşruiyeti sağlamak yerine temasa geçmenin diğer yollarının da bulunduğunu" ifade ederek, bu bağlamda, Türk yetkililerin konuyu, Filistin yönetimi ile koordine etmesi gerektiğini söyledi.

Ventrel, "Bir konuya açıklık getirebilir misiniz? Erdoğan doğrudan Gazze'ye giderse, ziyareti uygun görmüyorsunuz, ama diyelim, Erdoğan Batı Şeria'ya da uğrarsa seyahati uygun mu buluyorsunuz? Veya Erdoğan, (Filistin Devlet Başkanı Mahmud) Abbas ile koordine ederse?" sorusu üzerine, "Erdoğan geçmişte Batı Şeria'ya gitmişti ve bence burası seyahatin parçası olabilir ama sizi konuyla ilgili Türk tarafına yönlendirmeyi tercih ederim" dedi.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar1

  • sami baharlar 4 yıl önce Şikayet Et
    3. marmara. ne varki bu ise israil karismiyacak erdogan ne isterse yapsin sanki gazzeye hergun yardim girmiyormus gibi konu cok vahim tum bati gazzedeki yasayan insanlarin yonetimindekilere terorist diyorlar. hamas niyettini hic bir zaman gizlemiyor. iranin niyeti ne ise hamasinkide ayni bu sartlar altinda abdnin hamasi tanimasi imkansiz .musluman kardesler liderlerinin bazilari bile gazzeye ugramak istemiyor.zira cogu abdye muhtac. erdogan abdye muhtac degilse gider.ayrica kongresinde senatonunda erdogani cekemez duruma geldikleri belli. erdoganin 16 mayistaki abd ziyaretinde muhakkak dikkati cekilecek.
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat