ABD'nin bile başa çıkamadığı düşman

Tahtakurusu böceği olan Bed Bug teknolojide ve savaş araç gereçlerinde dünya lideri olan ABD'nin başına dert oldu.

ABD'nin bile başa çıkamadığı düşman
ABD'nin bile başa çıkamadığı düşman
GİRİŞ 23.08.2013 13:37 GÜNCELLEME 24.08.2013 11:33

Türkçesi yatak böceği anlamına gelen bu böcek insan kanı emerek yaşıyor. Sinek gibi uçmuyor ama sinekten daha sinsi yaklaşıyor. Gece uykuda yakalıyor, fark ettirmeden ısırıyor üstelik bir gecede en az beş altı kez farklı yerlerden kan emiyor, yok edilemiyor virüs gibi yayılıyor.

BAŞKALAŞMIŞLAR

Amerika'da özellikle büyük şehirlerde herkesin yaşadığı korkunç bir tecrübe haline gelen böcek, Amerika'ya gelen turistlerin de korkulu rüyası oldu. Bazı otellerde ve kısa sürekli kiralanan evlerde yatakların altında yaşayan böcek, Türkiye'de tahtakurusu olarak bilinen böcek türünün daha iri ve dayanıklı olan cinsinden. Bazı çevreler bu böceği Amerika'da  tahtakurusu olarak yorumlarken New York bölgesinde birçok bina, otel ve okulun kısa süreli kapatılmasına neden olan böcek girdiği yeri de kolay kolay terk etmiyor.

KORKULU RÜYA

Bed Bug, New York'ta ev alım-satım ve kiralamada emlakçıların da korkulu rüyası. Çünkü kiralanan ya da satılan evde Bed Bug varsa böceğin yarattığı maddi ve manevi zarardan bina sahibi sorumlu. Kiracının tuttuğu evde Bed Bug şikayetinde bulunursa öncelikle ilaçlama firmasının gelip evi temizlemesi, kontrollerini yapması gibi masrafları bina sahibi tarafından ödeniyor. Evdeki mobilya eşya ve giysilerin atılması gerekiyorsa yenilerini de ev sahibi karşılamak zorunda.

MOBİLYALAR ATILIYOR

Aynı şekilde otellerde de eğer müşteri bu böcek ile karşılaşmışsa, otele karşı tazminat davası açabiliyor. Otel odası ya da otel karantinaya alınıyor. Sözkonusu böce sebebiyle New York, Boston, Washington DC gibi büyük şehirlerde sokak aralarında, evlerin önünde sık sık atılmış yatak ve mobilya görülüyor.

BED BUG NEDİR?

Üçüncü dünya ülkeleri böceği olarak bilenen Bed Bugın, Türkçe adıyla tahtakurusunun geldiği yer Hindistan ve Pakistan. Kaynaklara göre Amerika'ya da havayolu ile taşınmış. Milyonlarcasının üremesi için bir tanenin yeterli olduğu böcek, yanınızdaki birinden, bir eşyadan, toplu taşıma aracından, yeni aldığınız mobilyadan ya da evinize gelen bir misafirle bile gelebiliyor. Gizlenmeyi çok bilen bu böcekler, yatakta, duvar boşluklarında, mobilyada, eşyada özellikle otellerde yaşıyor. Bir tanesi 10 bin yumurta yapıyor. Hatta bu yumurtaları insan derisinin altına bile bırakabiliyor.(ANKA)

YORUMLAR 16
 • fırat barut 4 yıl önce Şikayet Et
  Nemrut'u perişan eden..... topal sivrisinek gibi inşallah bu haşeratlar da Amerika'nın mahvolmasına sebep olur, AMİN! "Bakın, Allah, bir sivrisineği [hatta] ondan daha küçük bir şeyi örnek getirmekten kaçınmaz. İmana ermiş olanlara gelince, onun Rablerinden gelen bir hakikat olduğunu bilirler."(Bakara 26)
  Cevapla
 • Ahmet Gül 4 yıl önce Şikayet Et
  tanırım meredi çocukken yani İNÖNÜ zamanında Bizdede vardı . belediyeden toz halinde DDT adında ilaç vermişlerdi rahmetli annem yatağımıza serperdi ancak öyle uyuyabilirdik fakat ardından allerji başlardı vucudumuzda !
  Cevapla
 • CENGAVER 4 yıl önce Şikayet Et
  SAÇMALAMAYIN NE EVRİMİ ! BENDE KAPLANDIM İNSAN OLDUM !. Biyolojik savaş denemesi ya da yine Kendi üzerlerinde denedikleri bir deney ! Labratuvar ortamında özel üretilen biyolojik Geniyle oynanmış bombalar
  Cevapla
 • necib millet 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne evrimi ya.... Evrime inanan üçüncü dünya ülkelerinde bile kalmadı artık.hayırdır?
  Cevapla
 • canpolat 4 yıl önce Şikayet Et
  dogrudur tecrubesi olan biri olarak.... bocek abd, kanada o bolgelerin bas belasi... sebebi pislik her evde 5 tane kopek olursa, binalarda kopek olursa sonuc kacinizlmaz... bizim evde de cikti iki defa ilaclandi yataklar atildi... ama bina sahibi parasini vermiyor... dun gece tekrar gordum... hatta ilk evinmde oldugu icin kira icin baska yere basvursam da Kabul edilmiyorum))))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP Almanya'da rezil oldu
Müjde verildi! Emekli maaşına en az 433 TL zam