UCM'nin İsrail kararına ABD'den tepki!

ABD, UCM'nin İsrail kararına Filistin'in bir devlet olmadığını öne sürerek karşı çıktı.

UCM'nin İsrail kararına ABD'den tepki!
UCM'nin İsrail kararına ABD'den tepki!
GİRİŞ 17.01.2015 07:08 GÜNCELLEME 17.01.2015 12:52
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Filistin'de İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararına "kesinlikle" katılmadıklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

FİLİSTİN'İN DEVLET OLDUĞUNA İNANMIYORUZ

"Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının kararına kesinlikle katılmıyoruz. Defalarca ifade ettiğimiz gibi, Filistin'in bir devlet olduğuna inanmıyoruz ve dolayısıyla Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılmasına uygun şartlara sahip olduğunu düşünmüyoruz. Sivil halkına ve topraklarına teröristlerin fırlattığı binlerce rokete karşı koyan İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından incelenecek olması trajik bir ironidir. Taraflar arasındaki anlaşmazlıkları gidermenin yolu doğrudan müzakerelerden geçiyor, iki taraftan birinin tek yönlü eylemleriyle değil."

BARIŞA ZARAR VERECEK!

Açıklamada ABD'nin, İsrail'in aleyhine yönelik UCM'deki eylemlere barışa zarar vereceğinden ötürü karşı çıkmayı sürdüreceği kaydedildi.

UCM, savcı Fatou Bensouda'nın Filistin'deki durumla ilgili ön soruşturma açtığını duyurmuştu. Söz konusu ön soruşturmanın, Filistin'in 2 Ocak'ta mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşmasını imzalaması ve 1 Ocak'ta UCM'ye verdiği "Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı" üzerine açıldığı kaydedilmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bir süre önce, aralarında UCM'ye üyeliğin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmış ve bunları BM'ye sunmuştu. Filistin'in UCM üyeliğinin 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 56
 • bekir 4 yıl önce Şikayet Et
  Amerika diye bi devletin var ben orayı batı Afrika biliyorum alayı siyahi beyaz kalmamiş bakkallrda satısssss
  Cevapla
 • ercan 4 yıl önce Şikayet Et
  Köpek sevgisi
  Cevapla
 • Charlize 4 yıl önce Şikayet Et
  "Açıklamada ABD'nin, İsrail'in aleyhine yönelik UCM'deki eylemlere barışa zarar vereceğinden ötürü karşı çıkmayı sürdüreceği kaydedildi." Hangi barisa?! 60 Senedir getiremediginiz baris ne zaman gelecek, geriye hiçbir Filistinli kalmayinca mi...
  Cevapla
 • yarın 4 yıl önce Şikayet Et
  Olur
  Cevapla
 • batihan54 4 yıl önce Şikayet Et
  İsrail bir terör devleti,peki usa ne.o da terör devleti değlmi. Bunlar insanları aptal yerine koyuyorlar ama,asıl kendileri aptal.çünkü,ap açik,Yahudileri savunuyor.neymiş,teröristler,binlerce roket atmış.peki yahudiler ne yaptı,silahsız halkı katletti.Ha bunu görmezden geliyorsun.o zaman ey usa.sende bir terör devletsin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan'dan 120 saat uyarısı
Erdoğan'ın Trump'a sorduğu tek soru düğümü çözdü