ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı!

ABD, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) çekilme kararı aldığını bildirdi.

 • GİRİŞ12.10.2017 15:52
 • GÜNCELLEME12.10.2017 17:01
ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, UNESCO'dan "İsrail karşıtı tutumu" ve "yapısal reform ihtiyacı" nedeniyle ayrıldığını belirtti.

Bakanlık açıklamasında, "12 Ekim 2017'de Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin UNESCO'dan geri çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir; UNESCO'daki İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu kararın, UNESCO Anayasasının 2'nci maddesinin 6'ncı bölümüne göre, 31 Ekim 2018'de hayata geçeceği kaydedilen açıklamada, ABD'nin bu tarihe kadar kurumdaki mevcut rolünü sürdüreceği belirtildi.

UNESCO'DAN AÇIKLAMA

UNESCO ise ABD'nin çekilme kararını, "Birleşmiş Milletler ailesinin" ve "çok taraflılığın" bir kaybı olarak niteledi. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, "ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan resmi bildirim aldıktan sonra, UNESCO Genel Direktörü olarak, ABD'nin UNESCO'dan çekilme kararından derin üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim" dedi.

FİLİSTİN KARARI İSRAİL VE ABD'Yİ KIZDIRMIŞTI

Son olarak, UNESCO'nun Dünya Miras Komitesinin, Filistin'in El-Halil kentindeki Eski Şehir'i, "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi'ne ekleme kararı, ABD ve İsrail'de memnuniyetsizlikle karşılanmıştı.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar31

 • İsfendiyar KKTC 4 ay önce Şikayet Et
  Demedim mi ? ABD = İsrail kölesi İsfendiyar
  Cevapla
 • vatan evladı 4 ay önce Şikayet Et
  dünya 5 ten büyküktür abdcik
  Cevapla
 • ahmed 4 ay önce Şikayet Et
  bu abd tam bir isrşl köpeği anladıkda bu abd vatandaşlarının hiç mi şahsiyeti yok?ülkeleri her anlamda şsrail kuçu kuçusu olmuş umurlarında değil .hala bir büyük ülkeyiz diyebiliyorlar.paralarına kadar isrşl kuklaları bunlar.paravan devlt abd
  Cevapla
 • masum 4 ay önce Şikayet Et
  çekilmesi dünya savaşına delalettir. artık miras falan yok yani bi kültürmü olacak!...
  Cevapla
 • Engin 4 ay önce Şikayet Et
  Kurduğunuz zalim düzenle birlikte hepiniz çöpe gidiyorsunuz.Bunlar hep silinip gittiğinizin ayak sesleri...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat