Trump tepkilere dayanmadı, geri vites yaptı!

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Zimbabve ve Zambiya'da fillerin avlanmasına ve av hatıralarının ABD'ye getirilmesine izin vermişti.

  • GİRİŞ18.11.2017 14:52
  • GÜNCELLEME18.11.2017 14:55
Trump tepkilere dayanmadı, geri vites yaptı!

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Zimbabve ve Zambiya'da fillerin avlanmasına ve av hatıralarının ABD'ye getirilmesine izin verdi. Trump, gelen büyük tepkiler üzerine bu kararını attığı bir tweet ile, üzerinde daha fazla düşünene kadar "askıya alındığını" bildirdi. 

ABD Balık ve Yaban Hayatı idaresi, 2014 yılında türlerin korunmasına yardımcı olacağı düşüncesiyle Zimbabve ve Zambiya'da fil avcılığı ve av hatıralarının ülkeye getirilmesine konan yasağı Perşembe günü Trump'ın emriyle kaldırdı. 

ABD'nin yok olma tehlikesi bulunan türleri koruma kanunundaki listeye Afrika fillerinin de eklenmesi sebebiyle yalnızca federal yetkililerin, türlerin yaygınlaşmasına faydalı olmasına karar vermesi durumunda fillerin avlanacağı ve ithal edilebileceği belirtti. Fakat Balık ve Yaban Hayat İdaresi derhal hayvan hakları ve çevreciler, aktivistler ve önde gelen muhafazakarların büyük tepkisiyle karşılaşması üzerine Başkan Trump kararını hemen değiştirmek zorunda kaldı.

Ancak Beyaz Saray Basın sekreteri Sarah Huckabee bu kararın iptalinden haberi olmaması sebebiyle Başkan'ın iptal edilen fillerin avlanması ve av hatırlarının ülkeye getirilmesini savunmak zorunda kaldı.

Etiketler

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat