ABD'ye soğuk duş! Milyarlarca lira zarara girildi

ABD’nin dün uzaya göndermeye çalıştığı 'yüksek düzeyde gizli' ve aynı derecede pahalı devlet uydusu Zuma'nın, kaybolduğu iddia edildi.

 • GİRİŞ09.01.2018 11:39
 • GÜNCELLEME09.01.2018 11:40
ABD'ye soğuk duş! Milyarlarca lira zarara girildi

Zuma'nın, Florida'da bir askeri üsten SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildikten sonra kaybolduğu ve milyarlarca dolar zarara yol açtığı belirtildi.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Florida’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden gizlice fırlatılan devlet uydusunun, fırlatmanın ilk fazını başarıyla tamamlasa da ikinci aşamada yok olarak milyarlarca dolar zarara neden olduğu iddia edildi.  

'TAM BİR ZARAR' 

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, ABD Kongre ve senatosu üyelerinin görevin 'tam bir zarar' olduğuna ilişkin bilgilendirildiklerini, roketin taşıdığı uydunun roketten ayrıldıktan sonra atmosfere tekrar geri düştüğünü belirtti. Ayrıntıları henüz bilinmeyen olayda roket yükünün fırlatmanın ikinci aşamasında roketten düzgün ayrılamadığı düşünülüyor.

TechCrunch ve ArsTechnica yayınları da roketin yükünün Falcon 9’un fırlatılışının ikinci safhasında yeryüzüne geri düştüğüne dair haber aldıklarını aktardı. SpaceX başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatma faaliyetine ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Uzay ve savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından devlet ihalesi üstlenilen ve kaybolduğu ileri sürülen uydunun üretim maliyeti milyarlarca dolar değerindeydi.

Öte yandan SpaceX bugüne kadar 21 kez Falcon 9 uydu fırlatışı gerçekleştirdi fakat henüz başarılı olarak kayıtlara geçen bir fırlatma işlemi yapılamadı.

Yorumlar4

 • Nazım Zengin 2 ay önce Şikayet Et
  Onlar bol bol uydu fırlatsınlar... Bu uyduların yerden kontrolünü ele geçirebileceğimiz teknolojiler de geliştireceğiz inşallah!
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • dagdaki coban 2 ay önce Şikayet Et
  yalan soyluyorlar... havada infilak eden roketteki öldü dedikleri 9 kisilik ekipleride kimliklerini degistirip hala yasamiyormu... maksat kimse uyanmasin...
  Cevapla
 • Karakartal 2 ay önce Şikayet Et
  Yalan...O uydu biryerlerde ortadoğuyu ve TÜRKİYE yi izliyor.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  hekerlar çalmıştır
  Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat