Clinton: Suriye şiddete son vermeli

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ''Her şeyden önce Suriye rejiminin şiddete son vermesi gerek'' dedi.

Clinton: Suriye şiddete son vermeli
Clinton: Suriye şiddete son vermeli
GİRİŞ 12.03.2012 23:25 GÜNCELLEME 12.03.2012 23:25

Clinton, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konulu toplantısının ardından BM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye konusunda yapıcı bir görüşme yaptıklarını belirten Clinton, Lavrov'un Arap Birliği ile ''şiddetin durması, insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanması, Kofi Annan tarafından yürütülecek, Arap Birliği planı ve BM Genel Kurulu kararı kapsamındaki siyasi sürecin başlatılması'' konularında uzlaştıklarına dikkati çekti.

''Rusya ve Çin dahil tüm ulusların Suriye konusunda bir araya gelme zamanıdır. Esad rejiminin silahları susmalı, insani yardıma ve gerçek siyasi geçiş sürecine izin vermelidir. Suriye'de masum insanların ölümü sona ermeli, siyasi geçiş süreci başlamalıdır'' diye konuşan Clinton, ''Bu olmazsa Suriye'de kanlı iç savaş çıkacak ve bu da tüm bölge için tehlikeli sonuçlar doğuracaktır'' ifadesini kullandı.

Clinton, ''Artık harekete geçme zamanı. BMGK üyeleri olarak barışı ve güvenliği koruma yolunda sorumluluk alma zamanıdır'' dedi.

Clinton özetle şunları söyledi:

''Sayın Lavrov buradaki konuştuklarımızı Moskova'ya aktaracak. Hepimiz (Esad'la görüşen) Sayın Kofi Annan'ın neler diyeceğini bekliyoruz. Biz de bu arada 70'den fazla ülkenin oluşturduğu Suriye'nin dostları grubu olarak insani yardımın Suriye'ye ulaşması ve Esad rejimine yaptırım uygulamak için uğraşıyoruz. Kofi Annan'ın ve Arap Birliği'nin çabalarını destekliyoruz ama çabuk olunması gerektiğine inanıyoruz. BMGK'nın bir karar tasarısı kabul etmesini istiyoruz. Lavrov ile Arap Birliği'nin uzlaştıkları 5 noktanın hayata geçirilmesi için çok çalışılması gerekiyor. Esad rejiminin öncelikle kendi halkına karşı şiddeti durdurması gerekiyor, Esad hükümeti bunu yaptığında muhalefetin de tabii aynı şeyi yapmasını bekleyeceğiz. Ama Esad rejimi bunu yapmadan savunmasız halkın kendisini korumasına son vermesini bekleyemeyiz. Her şeyden önce Suriye rejiminin şiddete son vermesi gerek.''

-Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da BM'de yaptığı görüşmeler ışığında, BMGK üyelerinin bir karar tasarısı üzerinde pozisyonlarını yaklaştırma yolunda bir anlayış olduğunu gördüğünü belirtti. Lavrov, BMGK'da ülkelerin cezalandırılmaları ya da suçlanmaları yerine Suriye halkının çıkarları için harekete geçilmesi gerektiğini, bu kapsamda BMGK'nın daimi üyeleri arasında uzlaşma sağlanılması gerektiğini belirtti.

''BMGK'da ültimatom vermenin işe yaramayacağını'' ifade eden ve BMGK'nın batılı ülkelerini isim vermeden eleştiren Lavrov, Suriye hükümetiyle düzenli olarak temasta olduklarını da söyledi.

''Suriye'de ateşkesin şart olduğunu'' belirten Lavrov, Rusya'nın Kofi Annan'a destek verdiğini de belirtti.

''Ancak her şeyi Rusya'dan beklemek olmaz, hangi ülke olursa olsun tek ülkenin girişimleriyle dünyanın sorunları çözülemez'' diye konuşan Lavrov, ''Gerçekçi olmalı, BMGK olarak akan önce kanı durdurmalıyız, adaletin sağlanması biraz bekleyebilir'' değerlendirmesinde bulundu.

-BM yetkilisi Amos-

Suriye'den yeni dönen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos da Hatay'da Suriyeli mültecilerin kamplarını ziyaret ettiğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü anlatarak ''Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e sınırlarını açık tuttukları ve yardım ettikleri için teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

BMGK kararı olmadan da Suriye'ye insani yardımın yapılabileceğini belirten Amos, ''Bunun için BMGK kararına değil, Suriyeli yetkililerin rızasına ihtiyacımız var'' dedi.

Özellikle Humus'un Baba Amr semtinde büyük yıkım olduğunu ve binaların neredeyse hepsi yıkıldığını bildiren Amos, insani koridor kurulmasına yönelik bir soru üzerine, ''Buna karşı değilim ama BMGK kararı olmadan Suriye içinde bir insani koridorun güvenliğini nasıl sağlayabiliriz, onu bilemiyorum'' cevabını verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mısır Savunma Bakanlığı'na 'Sisi'yi tutuklayın' çağrısı!
Dev tatbikatta bu kez balistik füze kullanıldı