Ankara

DSİ Genel Müdürü Acu:

13:46 10 Ekim 2017
DSİ Genel Müdürü Acu:

Devlet Su İşleri Genel (DSİ) Müdürü Murat Acu, "DSİ olarak Adıyaman'a yaptığımız yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

DSİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Müdür Acu ve beraberindeki heyet, Adıyaman Koçali Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından şantiyede projede gelinen seviye hakkında bilgi alan Acu, barajın tamamlandığında 180 bin 119 dekar zirai araziyi sulayacağını belirtti.

Acu, "DSİ olarak Adıyaman'a yaptığımız yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Adıyaman'da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır." değerlendirmesini yaptı.

DSİ'nin Adıyaman şehir merkezi ve Çelikhan ilçesine yıllık 33 milyon metreküp içmesuyu temin ettiğini aktaran Acu, şu bilgileri verdi:

"1 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 111 bin 120 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 44 milyon lira zirai gelir artışı sağladık, 36 derenin ıslahını tamamladık. Ön yüz beton kaplama kaya dolgu tipinde inşa edilen Adıyaman Koçali Barajının yüksekliği 124 metre olup projede dolusavak imalatları tamamlanmış, derivasyon tüneli ile Bulam tünelinde de çalışmalar devam etmektedir. Proje tamamlandığında bu yılın birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 90 miyon lira katkı sağlanması hedeflenmektedir."

Acu, projeyi destekleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na ve emeği geçenlere teşekkür etti.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.