Tatilde çocuğun beslenme alışkanlığı değişmesin!

Yaz tatilinde çocukların uyku alışkanlıkları ya da aktivitelerindeki değişimle birlikte beslenme düzeni de değişiyor.

Tatilde çocuğun beslenme alışkanlığı değişmesin!
Tatilde çocuğun beslenme alışkanlığı değişmesin!
GİRİŞ 01.07.2017 15:11 GÜNCELLEME 01.07.2017 15:11

Okul çağındaki çocukların hem gelişimlerinin devam etmesi hem de yemek yeme alışkanlıklarının oluşturulması açısından doğru beslenmelerinin son derece önemli olduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, tatil döneminde de çocukları sıkmayan kurallarla beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha fazla oyun ve daha fazla eğlence anlamına gelen yaz tatilinde hiç şüphesiz kurallar esneyebiliyor. Ancak çocukların kas ve kemik gelişimi hızlı devam ettiği için tatil döneminde de sağlıklı beslenme alışkanlığının mümkün olduğunca devam ettirilmesi gerekiyor. Bu noktada ebeveynlere önemli görevler düştüğünü söyleyen Gündüz, okul döneminde zaman bulunamayan besleme alışkanlıklarının kazandırılması konusunda tatili avantaja çevirebileceklerini belirterek tavsiyelerini şöyle aktarıyor:

Birlikte meyve salatası yapın: Çocukların kan şekerini dengeleyerek bir sonraki öğüne kadar tok kalabilmelerini sağlamak ve abur cubura yönlenmelerini önlemek için ara öğünlere özen göstermeniz gerekiyor. Çocuklarla birlikte hazırlanacak olan ara öğünlerin tatilde hem kaliteli zaman geçirilmesine, hem de besinleri daha yakından tanımalarına yardımcı olacaktır. Örneğin; beraber yapılan bir meyve salatasında anne, meyvelerin yararlarını öğreterek çocuğuna meyve yeme alışkanlığı kazandırabilir. Yoğun çalışma temposunda bu zor iken tatil bir fırsat olarak görülebilir.

Meşrubat yerine limonata tercih edin: Yaz aylarında yükselen sıcaklıkla beraber sıvı tüketim ihtiyacı da artıyor. Susuzluğu gidermek için meşrubatlar da alternatifler arasına girebiliyor. Ancak çocuklarınızın asit ve şeker barındıran bu içecekler yerine su içmelerini sağlamalısınız. Su, vücutta minerallerin emilebilir hale gelmesi, doku ve organların çalışma fonksiyonlarının devam etmesi, vücut ısısının dengelenmesi ve cildin ihtiyacı olan nemin sağlanabilmesi açısından önem taşıyor. Yaz aylarında asitli meşrubatlar yerine evde çocuğunuzla beraber hazırlayacağınız kaliteli besin değerine sahip limonata ile fazladan kalori alınmasını engelleyerek kilo kontrolüne de yardımcı olabilirsiniz. Beraber spor yapın: Tatil boyunca akşam geç yatmak, sabah geç uyanmak çocuğun alıştığı sağlıklı uyku düzeninden kopmasına neden olabiliyor. Ancak, düzenli uyku çocukların sabah daha enerjik uyanıp güne daha zinde başlamalarına yardımcı olacağından, uyku düzenini mümkün olduğunca okul dönemindekine yakın tutun. Bununla birlikte tatil boyunca tüm egzersiz fırsatlarından yararlanmaya çalışın. Eğer deniz kenarında tatil yapıyorsanız çocuğunuzla hem sabah hem akşam denizinin keyfini çıkarın. Şehir hayatında kalıyorsanız da çeşitli aktiviteler ile çocuğunuzun daha aktif olmasını sağlayın. Çünkü hareketsiz yaşama alışmış çocuklarda artan kilo problemi obeziteye ve daha sonra da birçok metabolizma hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Bunun için tatili bir fırsat olarak görün ve mutlaka çocuğunuzla beraber spor yapın. Buraya metin girebilirsiniz.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İşte başlarına bela açan hayvanların zor anları...
Türkiye'nin gücüne güç katacak: TEI PD-170 Turbodizel Motor