Antalya

Telefondaki dolandırıcılara 5 bin TL'sini kaptırdı

12:49 13 Mart 2018 2 Yorum Var
Telefondaki dolandırıcılara 5 bin TL'sini kaptırdı

Antalya’da yaşayan inşaat işçisi, telefon üzerinden kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılara 5 bin lirasını kaptırdı.

Kepez ilçesi Menderes Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk babası 44 yaşındaki inşaat işçisi Halil Işık'ı arayıp kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan şahıslar, kredi kartından bin 40 liralık alışveriş yapıldığını, bu işlemi kendisinin yapıp yapmadığını sordu. Halil Işık’ın böyle bir işlem yapmadığını söylemesi üzerine dolandırıcılar, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceğini, alışveriş yapılmasını engellemek için kredi kartını bloke edeceklerini bildirerek, telefona gelen mesajdaki kodu kendilerine iletmesi gerektiğini söyledi. Işık, kredi kartından yeni bir işlem yapılacak endişesiyle gelen kodu karşı tarafa aktardı. Dolandırıcılar, son olarak Işık’ın telefonuna bir kod daha geleceğini ifade ederek, gelen kodu söylemesi halinde kartının işleme kapatılacağını bildirdi. 
Gelen kodu söyleyip konuşma tamamlandığında dolandırıcıların aradığı telefonu tekrar arayan Halil Işık, bu kez bankanın gerçek müşteri hizmetleri ile muhatap oldu. Yapılan incelemede Işık’ın kredi kartından 5 bin lira çekilip başka bir bankanın hesabına havale yoluyla aktarıldığı tespit edildi. Olayın ardından Halil Işık, polis merkezine giderek şikayetçi oldu. 

"Herkes uyanık olsun" 

Dolandırıcıların telefonla kendisini hipnotize ettiğini ve her söylediklerini yaptırdığını anlatan Işık, kendisini kandıran bu kişilere karşı herkesin uyanık olması gerektiğinin altını çizdi. Halil Işık, dolandırıcıların bir an önce bulunmasını istedi. 
Emniyet yetkilileri ise, kötü niyetli kişilerin dolandırıcılık ağlarına düşmemeleri konusunda vatandaşları uyardı. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. 

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Kardeşim bunlar ilgili banka görevlileridir, adamın bütün bilgilerini biliyorlar ufak bir işlem kalıyor, onu da hallediyorlar. Bu hesaptan para çekenin saati, dakikası saniyesi, ismi cismi, hesap numarası her şey belli, ama ne hikmetse bu güruha ulaşılamıyor. Burada bir tuhaflık var kardeşim!...
    Cevapla
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Adam ne yapsın, şap ile şeker karışmış durumda. O zaman her telefon açanlar resmi işlem yasağı konulsun. Çünkü hala resmi kuruluşlar, bankalar telefonla vatandaşı arayıp sanal ortamda resmi işlemler yapıyorlar. Bu iş yasaklansın, daha dün beni Telekomdan aradılar, seni internetini şöyle yapalım böyle yapalım diye. Onlara diyorum ki kardeşim ben sanal ortamda işlem yapmak istemiyorum, ama yok etkilemeye çalışıyorlar. Yetkililerden istediğimiz bu telefonla işlem yapmak isteyen banka vb. yasaklasınlar...
    Cevapla
ETİKETLER
halil ışık
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.