Antalya

Oğlu ilik nakli bekleyen annenin acı feryadı!

13:34 20 Şubat 2019
Oğlu ilik nakli bekleyen annenin acı feryadı!

Antalya’da ALL hastalığıyla 4 yıldır mücadele eden 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan’ın yaşama tutunabilmesi için gereken ilik naklinde son iki haftaya girildi. Günlerin hızla ilerlediğini belirten anne Sinem Güney Kuru, "Şu anda elimde olsa zamanı durdurmak isterim. Durduramayacağıma göre de insanların benim için zamanı durdurmalarını istiyorum" diyerek herkesi ilik bağışçısı olmaya çağırdı

4 yıl önce baş dönmesi ve ağrı şikayetiyle gittiği hastanede yüksek riskli Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastası olduğunu öğrenen Sonat Emre Özcan’ın hayatı, hastane koridorlarında geçiyor. Daha önce kemoterapi ve ilaç tedavisi gören Özcan, kendisine uygun ilik bulunamaması nedeniyle hastalığı son günlerde tekrar nüksetti.

14 GÜN İÇİNDE BULUNAMAZSA...

Hastanede müşahede altına alınan Özcan, hayata tutunabilmesi için gerekli iliği dört gözle bekliyor. Uygun ilik nakli 14 gün içerisinde bulunamaması halinde ise Sonat’a yarı uyumlu ilik nakli gerçekleştirilecek.

Yarı uyumlu ilik naklini istemediğini belirten anne Sinem Güney Kuru, böyle bir durumda Sonat’ın yaşama şansının yüzde 50 olacağını belirtti. Bu riski göze almak istemediğini kaydeden Kuru, "Ben yarı uyumlu nakli başından beri istemiyorum. Çok razı değilim çünkü yarı uyumlu ilik yarı yarıya yaşam şansı demek. Ben de bu riski göze almak istemiyorum" dedi.

'ZAMANI DURDURMAK İSTİYORUM'

Yarım uyumlu nakil için protokollerin başladığını da ifade eden Sinem Güney Kuru, "Protokolün bitmesine 2 hafta kadar zaman kaldı. Bu zaman içerisinde uygun donörü hızlıca bulmamız lazım. Şu anda elimde olsa zamanı durdurmak isterim. Şu an itibariyle çok daha önemli, herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Zamanı durduramayacağıma göre insanların benim için zamanı bu anlamda durdurmalarını istiyorum.

'BUGÜN, YARIN, GELECEK HAFTA DİYE ERTELEMEYİN!'

Ben anneyim. Bu çaresizliğimde, bu geçtiğim darboğazda insanların daha da çok elimi tutmalarını bekliyorum. Çağrımdır ve bu çağrıya bir kere daha ses versinler. Bugün, yarın, gelecek hafta diye ertelemesinler. Öyle bir zaman yok artık. Ne olur hızlı bir şekilde Kızılay Kan Merkezleri'ne gidip 3 tüp kan versinler" diye konuştu.

 

YORUMLAR

ETİKETLER
Antalya
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.