Asya'da sular ısınıyor! Çin'den yeni hamle

Askeri yetkililer, küresel vuruş kabiliyetine sahip DF-31AG adlı yeni model kıtalar arası balistik füzelerle Çin'in "stratejik caydırma gücünün arttığını" açıkladı.

Asya'da sular ısınıyor! Çin'den yeni hamle
Asya'da sular ısınıyor! Çin'den yeni hamle
GİRİŞ 06.08.2017 09:03 GÜNCELLEME 06.08.2017 09:03

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA), geliştirdiği yeni model DF(Dongfeng)-31AG türü balistik füzeleriyle "stratejik caydırıcılığını artırdığı" bildirildi. PLA Daily'nin haberine göre, Çin'in DF-31A model kıtalar arası balistik füzesinin (ICBM) geliştirilmiş bir versiyonu olan DF-31AG, sahip olduğu yüksek hareketlilik ve işlevsellikle PLA roket güçlerinin caydırıcılık gücünü artırdı.
Ordu yetkilileri, yeni geliştirilen katı yakıtlı taşınabilir DF-31AG füzelerini "Çin'in küresel konumu ve savunma gücünün bir simgesi" olarak nitelendirdi.

PLA balistik füze danışmanı Yang Çıncün, DF-31AG'nin çok kısa hazırlık süresiyle birçok arazi türünde fırlatılmaya müsait olduğuna dikkati çekerek, "Küresel vuruş ve yüksek manevra kabiliyetleri ile donatılan yeni balistik füze, ordunun stratejik caydırıcılığını ve hücum gücünü artırdı." ifadesini kullandı.

Ülke ordusunun envanterinde katı yakıtlı DF-31A ile DF-31AG ve sıvı yakıtlı DF-5B olmak üzere nükleer kapasiteli üç tür ICBM bulunuyor. ICBM, karadan fırlatmayla minimum 5 bin 500 kilometrelik menzile ulaşabiliyor.

PLA'nın 90'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında geçen ay sonu ülkenin en büyük kara üssü olan Curıhı'da 12 bin asker ve 100'den fazla hava aracının katıldığı bir askeri geçit töreni düzenlenmişti.

DF-31AG'nin ilk defa sergilendiği törende ayrıca ülkenin yerli üretimi J-20 savaş uçakları ve HQ-22 hava savunma füzeleri de ilk defa görücüye çıkmıştı.

Törende konuşan Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin'in güçlü bir orduya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu" açıklamasını yapmıştı.
 

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Nasil 11 ay önce Şikayet Et
  Patlamaz bunlar çin malı
  Cevapla
 • ZOR65 11 ay önce Şikayet Et
  Artık herkes şunu anlasın, Atomun - Nükleer Silahın varsa, D O K U N U L M A Z S I N. Ne pahasısına olursa olsun, bizimde olsun.......
  Cevapla
 • Ahmet Adıbeli 11 ay önce Şikayet Et
  Geç kalınmış çin 90 yılda bu hale gelmişse bizim eski siyasetçilerimiz ülkeyi soyup soğana çevirmişler ALLAH hepsinın belasını versin yunanistanın guzu bizim toprakta ermenistanın guzu bizim toprakta bizim eski siyasetciler bunlara karşı miletini guvene almadıkları ve teknolojiye önem vermedikleri için bugün türk milleti güvende deyildir eyer bugun atom bombamız olsaydi uzun menzili fuzemiz olsaydi bu yunan bu ermeni turkiyeyi işgal edeceğiz demezlerdi sağ kalan siyasetciler onları şidetle kıniyorım ülenler ceheneme girmişler inşallah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye siyasetinin görmediğiniz fotoğrafları
PKK'nın üst düzey ismi böyle havaya uçuruldu