Rus savaş gemisi görevini başarıyla tamamladı

Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan üst düzey bir yetkili Interfax'a yaptığı açıklamada, teknik gemi PM-138'in Akdeniz ve Suriye'de bulunan deniz üssü Tartus'daki görevini başarıyla tamamlayarak Sivastopol üssüne döndüğünü söyledi.

Rus savaş gemisi görevini başarıyla tamamladı
Rus savaş gemisi görevini başarıyla tamamladı
GİRİŞ 02.11.2012 15:28 GÜNCELLEME 02.11.2012 15:28

Rus gemisi PM-138'in yedi aylık bir görev için bölgeye gittiği kaydedilen açıklamada, "Gemi uzmanları Rusya'nın üç ayrı filosundan gemilere destek sağladı. Kuzey Filosu'undan Amiral Kulakov, Baltık Filosu'ndan Neustraşimi ve Yarosslav Mudri ve Karadeniz'den Iman ve Kildin bunlar arasında." denildi.

Rus basınında yer alan haberlerde PM-138 adlı geminin Tartus limanında bulunan 80 personel ve teknik ekipmanı tahliye edeceği iddia edilmişti. Vzglad ve İzvestia gazeteleri personelin hareket için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den talimat beklediği söylenmişti. Ayrıca, Rus yetkililerin üs'te bulunan üç depo ve bir idari binayı da Suriyeli yetkililere teslim etmek için hazırlıklarını sürdürdüğü ifade edilmişti.

İzvestia gazetesi, Tartus Üs Komutanı Dmitri Jivoronkov'a dayandırdığı haberinde; hükümet güçleri ve muhalefet arasındaki çatışmaların Rus deniz üssüne kadar dayanma ihtimaline binaen, üssün kara bölümünde tahliye işlemlerinin gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Rus güvenlik kaynakları ise iddiaları yalanlarken, PM-138 yerine yeni bir teknik geminin bölgeye gönderildiği bilgisini vermişti.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyanın izlediği maçı Anthony Joshua kazandı
Son dakika: Erdoğan, Babacan ve Şimşek'in adını verip sert çıktı