Kardinalden Müslümanlar için çirkin kıyaslama

Çocuklu bir Katolik aileyi üç Müslüman aileye değişmeyeceğini söyleyen Köln Kardinali Meisner büyük tepki topladı.

Kardinalden Müslümanlar için çirkin kıyaslama
Kardinalden Müslümanlar için çirkin kıyaslama
GİRİŞ 29.01.2014 16:02 GÜNCELLEME 29.01.2014 16:02
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta katıldığı bir etkinlikte Müslümanlar aleyhinde ifadeler kullanan Almanya'nın Köln Kardinali Joachim Meisner'in konuşmasının bir bölümü kilisenin resmi internet sitesinde yayınlandı. Meisner konuşmasında, Müslüman aileleri aşağılayıcı ifadeler kullanıyor. Meisner, bir çocuklu Katolik aileyi üç Müslüman aileye değişmeyeceğini söylerken, sivil toplum kuruluşlarından gelen eleştirilere henüz cevap vermediğine dikkat çekiliyor.

Çirkin mukayesesinin eski Alman Merkez Bankası yöneticisi Thilo Sarrazin'in ırkçı tezleriyle benzerlik arz ettiğini belirten Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, "Anlaşılan gelecek ay görevi bırakacak olan kardinal ırkçı söylem ve önyargılar ile insanların hafızalarında sert adam diye anılmaya niyetli görünüyor. Yeni papanın döneminde bu denli bir İslam düşmanlığı ve Müslümanlara ön yargılı bir açıklama olmamıştı. Üstünlük taslamak yerine dinler karşılıklı olarak birbirine destek ve saygılı olmalıdır" dedi.

"CEVAPSIZ KALMAMALI"

DİTİB yönetiminden Bekir Alboğa ise, kardinalin sözlerinin cevapsız kalmaması gerektiğini söylerken, "Böyle bir kıyaslama Müslüman teşkilatlarından birinden gelseydi, Alman toplumunda nasıl bir yankı olurdu hiç düşünebiliyor musunuz!" diye konuştu.

Herhangi bir yorumdan kaçınan uyumdan sorumlu Federal Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, kardinalin nasıl böyle bir mukayese yaptığına anlam veremediğini kaydetti. Birlik 90/Yeşiller Federal Meclis Grubu din politikası sözcüsü Volker Beck de, kardinalin sözlerinin kendisini şaşkına çevirdiğini ve sözlerinin Hıristiyan inancına bile ters düştüğünü vurguladı.

Beck, hiç vakit kaybetmeden Meisner'in Müslümanlardan özür dilemesini istedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Hristiyan
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • mehmed fethi 5 yıl önce Şikayet Et
  bu adam normal olanı yapıyor. niye kızıyoruz ki?!. normal olmayan, müslümanı bırakıp da gayr-i müslimde Allah'ın sevgisini arayan cahil müslümanların varlığı.
  Cevapla
 • asa154 5 yıl önce Şikayet Et
  diyalokluklük. ee bizim hocalar diyalogcu oluyor bizde olsaydı olsun 3 muslumanı kabul ediyorsunuz bize çok bile derler
  Cevapla
 • Hamza Karaaslan 5 yıl önce Şikayet Et
  basimiza ne geliyorsa onlardan geliyor zaten. icimizdeki kardinatlarin halkin nazarinda nefretle asagilanip necm edilmesi lazim hatta kanun cikartilmali vatandasliktan atilmali dünya tvlerine reklam verilmeli bunlar bize ihanet etmistir almayin yoksa sizede ananas ikram ederler diye asagilik fasiklar
  Cevapla
 • Hüseyin Cansever 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu herife sormak lazim babasinin kim oldugunu.. Böyle irkci bir din adaminin babasi olsa olsa adolf hitlerdir,yasi uyabilir.Edepsiz yaratik onun icin kiliselerde sinek avliyorsunuz kiliseleri almanyada banka subesi aciyorlar,bunun gibi müftü olursa kilisede banka subesi olur..
  Cevapla
 • burak çoban 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok üzüldük!..... Atalarımız it ürür kervan yürür demişler.seni kaale alıp sözüne değer verenler varsa akıllarına şaşarım..Din maskesi altında hertürlü pisliği,adiliği yapanlar ilk önce aynaya bakmalı diyecem ama sizde yüz yokki aynaya bakasınız...hiç kusura bakmayın kardinal bey ama bizler de müslüman bir ailenin değil bir ferdi, kapısındaki köpeği bile Vatikanınıza değişmeyiz !...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başakşehir G.Saray'ın müthiş serisini bitirdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de! Dikkat çeken anlar...