Ukrayna'da tansiyon yeniden yükseldi

Ukrayna'da Rus nüfusun yaşadığı Donetsk ve Harkov kentlerinde Rusya yanlısı gösteri yapan binlerce kişi devlet binalarına yürüdü. Aşırı milliyetçi gruplarla çatışmaların yaşandığı ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

  • GİRİŞ06.04.2014 19:16
  • GÜNCELLEME06.04.2014 19:16
Ukrayna'da tansiyon yeniden yükseldi

Kiev'de batı yanlısı devrimin gerçeklemesi ve Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanmasının ardından kentin diğer bölgelerinde yaşayan Rus etnik toplulukları da gösterilere başladı. Interfax'ın haberine göre yüzlerce polisin güvenlik önlemi aldığı Donetsk kenti yerel yönetim binasına gelen göstericiler, kapıları kırmaya çalıştı. Ellerinde Rusya bayrağı taşıyan grup, "Kırım, Donetsk Rusya!" sloganı attı.

Göstericilerin bina yakınında bulunan Ukrayna bayrağını indirerek Rusya bayrağı çektiği belirtiliyor.

Harkov kenti Özgürlük Meydanı'nda da bir gösteri düzenlendi. Lenin heykeli önünde toplanan grup Rusya bayrağı taşıdı ve Kiev'in fesh ettiği Ukrayna polisi Berkut'a destek verdi. Göstericiler, "Rusya, Ukrayna, Belarus, Bir halk! Ortak Tarih ve Ortak Gelecek!" yazılı dev pankart taşıdı.

Rusya yanlısı gösterilere tepki gösteren Ukrayna Irkçı grupları ise karşı gösteri yaptı. Havai fişekler fırlatılırken iki grubun küçük çaplı çatıştığı ifade ediliyor.

Bölgeye gelen polis grupları ayırarak kordon oluştururken, tarafların birbirlerine su şişeleri ve diğer cisimler fırlattıkları kaydediliyor.

Moskova, Ukrayna'nın doğu ve güney bölgesinde yaşanan Rus azınlıkların haklarının korunması için yeni anayasa yapılmasını istiyor. Rusya'ya göre 25 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidecek Ukrayna Federal bir yapıya dönüşmeli.

Kırım'ı topraklarına kattığı gerekçesi ile Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımları artarak devam ederken, Ukrayna'da Federasyon yapısına geçişe ülke halkının karar vermesi gerektiği ifade ediliyor.

KAYNAKCİHAN

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun