Türk Şehitliği'ne çirkin saldırı

Sivastopol kentinde bulunan Türk Şehitliği'ndeki bazı mezarların üzerindeki ay yıldız tahrip edildi.

Türk Şehitliği'ne çirkin saldırı
Türk Şehitliği'ne çirkin saldırı
GİRİŞ 14.10.2014 13:28 GÜNCELLEME 14.10.2014 13:28

Sivastopol'de, Kırım Savaşı'nda şehit düşen Türk askerleri anısına düzenlenen Türk Şehitliği'nde 11 mezarın üzerindeki ay yıldız tahrip edildi.

Sapun Dağı'nda yer alan şehitliğe ulaşımı kolaylaştıran, üzerinde Ukraynaca ve İngilizce yazılar bulunan tabelaların da kaldırıldığı belirlendi.

Kırım Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Rahim Hümbetov, kente her geldiğinde anıtı ziyaret ettiğini, mezarların tahrip edildiğini de cumartesi günü fark ettiklerini söyledi.

Sivastopollu aktivist Lenur Usmanov da Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanmasıyla birlikte yaşanan geçiş dönemi nedeniyle mezarların tekrar düzenlenmesi sürecinin uzayacağını, bu işi gönüllülerin üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Usmanov, "Ben Allah rızası için katkıda bulunurum. Çünkü bunlar Müslüman kardeşlerimizin mezarları" dedi.

Rusya İçişleri Bakanlığı Sivastopol Şubesi'nden yapılan açıklamada da kentte Ukraynaca yazılı tabelaların, Rusça tabelalarla değiştirilmesi çalışmaları kapsamında söküldüğü, mezarların tahrip olayının ise araştırılacağı ifade edildi.

Osmanlı-Rus Kırım Savaşı'nda (1853-1856) şehit düşen Türk askerleri anısına 2004 yılında düzenlenen şehitlikte 35 mezar bulunuyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
türk şehitliği
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Skandal planın ardından dünyadan peş peşe tepkiler! Rusya ve BM'den son dakika açıklaması
2 saat içinde 300 yıl dayanan ev yapıyorlar