Almanya'dan radikal karar: Böyle özgürlük olmaz!

İnternette sosyal ağlardaki yalan haberler ve nefret söylemleri içeren paylaşımları kaldırmayan şirketler, 50 milyon avroya kadar para cezasıyla cezalandırılacak.

Almanya'dan radikal karar: Böyle özgürlük olmaz!
Almanya'dan radikal karar: Böyle özgürlük olmaz!
GİRİŞ 05.04.2017 19:30 GÜNCELLEME 05.04.2017 19:33

Alman hükümeti, internette yalan haber ve nefret söylemi içeren paylaşımları kaldırmayan şirketlere 50 milyon avroya kadar para cezası vermeyi planlıyor.

BAKANLAR KURULU'NDAN GEÇTİ

Alman Adalet Bakanlığının hazırladığı ve bugün Bakanlar Kurulundan geçen yasa tasarısında Alman hükümeti yalan haberlerle ve nefret söylemleri ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

24 SAAT İÇİNDE SİLİNMESİ İSTENECEK

Tasarıda açık şekilde suç teşkil eden halkı kışkırtma, tehdit, hakaret veya iftira içerikli paylaşımların şikayet edilmesinin ardından sosyal medya platformlarını işleten şirketler tarafından 24 saat, diğer yasadışı paylaşımların ise 7 gün içinde silinmesi isteniyor.

50 MİLYON AVROYA KADAR PARA CEZASI

Yaptıkları şikayetlerin sonuçları konusunda kullanıcıların bilgilendirilmesinin de talep edildiği tasarıda, suç teşkil eden paylaşımları zamanında kaldırmayan şirketlere 50 milyon avroya kadar para cezası uygulanması öngörülüyor.

Adalet Bakanı Heiko Maas, bu yasa tasarısıyla nefret söylemleri içeren paylaşımların ve yalan haberlerin silinmesine ilişkin yükümlülüklerin somutlaştırıldığını, sosyal medya platformlarını işletenlerin platformun bu tür haberlerin yayılması için istismar edilmemesi konusunda sorumluk taşıdıklarını söyledi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, CEZA HUKUKUNUN BAŞLADIĞI YERDE BİTER"

İfade özgürlüğünün demokraside önemli bir yeri olduğunu, yalanların dahi ifade özgürlüğü kapsamına alınabileceğini söyleyen Maas, “Ancak ifade özgürlüğü, ceza hukukunun başladığı yerde biter. Bizim yasamız, açıkça ceza gerektiren içeriklerle ilgilidir. Bundan dolayı yasa tasarısında sosyal ağlar için standartlaştırılan kurallar ifade özgürlüğüne müdahale değildir." dedi.

Facebook'un kullanıcıların şikayeti üzerine ceza gerektiren içeriklerin sadece yüzde 39’unu, Twitterın ise 100 paylaşımdan 1'ini sildiğini aktaran Maas, "Bizim sorunumuz, çok fazla değil, çok az ceza gerektiren içeriklerin sosyal ağlarda silinmesi." değerlendirmesinde bulundu.

Maas, söz konusu yasa tasarısının bu yasama döneminde mecliste kabul edilmesi için tüm koşulların yerine getirildiğini kaydetti.

ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 83
 • cuma 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm bunlar Türkiye nin nasıl dört bir yandan özgürlük adına nasıl yıllarca baskı altında tutulduğunun açıkça göstergesi bugün ayağa kalkan Türkiye onurlarına gururlarına dokunuyor yıllarca bekledikleri hedefe ulaşamamanın ezikliği içerisinde kahroluyorlar, dahada olacaklar.
  Cevapla
 • cuma 1 yıl önce Şikayet Et
  yıllarca türkiye de basın özgürlüğü adına yalan sahte haber yayınlayanlara dava açılmasına taraf olup var gücünüzle savunuyordunuz, türkiye ye karşı olunca özgürlük cumhurbaşkanımızın dediği gibi bumerang sahibine yani kendinize döndüğünde ceza yasasımı giriyor devreye eyy avrupa özgürlük sevdalıları neredesiniz özgürlüğüne hayran olduğunuz avrupa fikir özgürlüünü cezayla kısıtlıyor siz neredesiniz, iftiracı gazetecileri terörist yandaşcılarına vatandaşlık verenler aynı olay kendilerine gelince ifade özgürlüğününde bir sınırı olduğunu gösteriyor. niye oraya hücüm etmiyor çevreciler çadırlarını açmıyor 3 beş ağaç ordada kesilir ne önemi var yeterki faaliyet olsun,
  Cevapla
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  nerdesiniz türkiyedeki basın özgürlükçüleri,size tokat gibi kapak olsun
  Cevapla
 • ZAZA 1 yıl önce Şikayet Et
  hay gözünü sevdiğim demokrasi ülkesi ...özgürlükler ülkesi :))
  Cevapla
 • Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Nooldu özgürlük mavraniza
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müjde üstüne müjde gelecek! Gözler Erdoğan'da
Ve kuruldu! İsrail'den hesabı sorulacak