Hollande, Macron'a oy verilmesi çağrısını yineledi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 7 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ikinci turu için Yürüyüş Hareketi lideri Emmanuel Macron'a oy verilmesi konusundaki çağrısını tekrar etti.

Hollande, Macron'a oy verilmesi çağrısını yineledi
Hollande, Macron'a oy verilmesi çağrısını yineledi
GİRİŞ 29.04.2017 22:28 GÜNCELLEME 29.04.2017 22:28
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği toplantısı için Brüksel'de bulunan Hollande, yaptığı açıklamada, "Bu cumhuriyetçi güçler için tartışma konusu olmamalı: 7 Mayıs'ta, Macron yazılı pusulayı alacağız ve bunun aşırı sağın engellenmesi olarak değerlendireceğiz." dedi.

Hollande, Macron'un hem ülkesinin hem de Avrupa'nın çıkarlarını koruyarak, Almanya'nın iyi bir ortağı olacağını da kaydetti.

Fransa'da 23 Nisan'da düzenlenen ve 11 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda salt çoğunluk sağlanamamış, oyların yüzde 24,01'ini alan Emmanuel Macron ve yüzde 21,30'unu alan Marine Le Pen, ikinci turda yarışmaya hak kazanmıştı.

Son kamuoyu yoklamalarında önde görünen Macron, Cumhurbaşkanı Hollande'ın yanı sıra merkez sağ ve merkez soldan ikinci tur için önemli oranda destek alırken, Le Pen'e verilen destek zayıf kalmış, bunun üzerine Le Pen, başbakanlık karşılığında ilk turda yüzde 4,7 oy alan muhafazakar sağcı aday Ayağa Kalk Fransa (DLF) Partisi Başkanı Nicolas Dupont-Aignan ile anlaşmıştı.

Marine Le Pen ve Emmanuel Macron arasında 7 Mayıs'ta yapılacak seçimin ikinci turunda en çok oyu alan aday, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
    Avrupa'da gerçekten demokrasi hak hukuk kalmamış. sana lan adamlar oyunu nereye verirse versin. aman ha bu adamın dediğinin tersini yapın..
    Cevapla
  • Dağdaki çoban 2 yıl önce Şikayet Et
    Adamlar ne kadar geniş, görevdeki cumhurbaşkanı seçilecek adaya oy isteyebiliyor. Biz yapınca tu kaka olyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika... Roketsan'da patlama! İsmail Demir'den ilk açıklama
İzmir'de sokakta vatandaşlara koronavirüs testi