Bomba itiraf! Cinsel istismar olaylarına...

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Bernard Preynat isimli rahible ilgili cinsel istismar olaylarına müdahalede hatalı davrandığını kabul etti.

 • GİRİŞ13.08.2017 10:58
 • GÜNCELLEME13.08.2017 11:07
Bomba itiraf! Cinsel istismar olaylarına...

Barbarin, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye ataması konusunda, aldığı önlemlerin tehlikeyle aynı ölçüde olmadığını belirtti. O dönemde olayı örtmeye çalışmadığını da savunan Barbarin, artık aldıkları önlemlerde o dönemdeki gibi hareket etmediklerini de kaydetti.

Fransa’da Ocak 2016’da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı "Hür söz" isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat isimli rahibin kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

SUÇLARI ÖRTMEKLE SORGULANMIŞTI

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz altı ay sonra da eski görev bölgesine geri dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015’e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar5

 • Birisi 6 ay önce Şikayet Et
  İnsan doğasına aykırı yaşamaya çalışıyorlar. Sonrada bu duruma geliyorlar. Papaz ve rahibelere evlilik serbestliği getirsinler artık.
  Cevapla
 • Hasan has 6 ay önce Şikayet Et
  Bu olay Türkiye de olsa bazı medya grubu neler söylerdi neler. Goruyor musunuz haber bile yapmıyor lar.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Mechul 6 ay önce Şikayet Et
  Sapık papaz
  Cevapla
 • 12345 6 ay önce Şikayet Et
  Avrupada bir cok multeci cocuklari kayip haberleri verilmisti bu adamlarin evleri ve kilesenin mahsenleri arastirilsin
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Iki yüzlūler 6 ay önce Şikayet Et
  Herkez biliyor sizin artik din kisvesi altinda kac cocuga tecavüz ettiginizi. Gayri mesru cocuklariniz saltanatiniz bitecek birgün.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat