Bomba itiraf! Cinsel istismar olaylarına...

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Bernard Preynat isimli rahible ilgili cinsel istismar olaylarına müdahalede hatalı davrandığını kabul etti.

Bomba itiraf! Cinsel istismar olaylarına...
Bomba itiraf! Cinsel istismar olaylarına...
GİRİŞ 13.08.2017 10:58 GÜNCELLEME 13.08.2017 11:07
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Barbarin, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye ataması konusunda, aldığı önlemlerin tehlikeyle aynı ölçüde olmadığını belirtti. O dönemde olayı örtmeye çalışmadığını da savunan Barbarin, artık aldıkları önlemlerde o dönemdeki gibi hareket etmediklerini de kaydetti.

Fransa’da Ocak 2016’da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı "Hür söz" isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat isimli rahibin kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

SUÇLARI ÖRTMEKLE SORGULANMIŞTI

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin, Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz altı ay sonra da eski görev bölgesine geri dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015’e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsan doğasına aykırı yaşamaya çalışıyorlar. Sonrada bu duruma geliyorlar. Papaz ve rahibelere evlilik serbestliği getirsinler artık.
  Cevapla
 • Hasan has 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu olay Türkiye de olsa bazı medya grubu neler söylerdi neler. Goruyor musunuz haber bile yapmıyor lar.
  Cevapla
 • Mechul 2 yıl önce Şikayet Et
  Sapık papaz
  Cevapla
 • 12345 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupada bir cok multeci cocuklari kayip haberleri verilmisti bu adamlarin evleri ve kilesenin mahsenleri arastirilsin
  Cevapla
 • Iki yüzlūler 2 yıl önce Şikayet Et
  Herkez biliyor sizin artik din kisvesi altinda kac cocuga tecavüz ettiginizi. Gayri mesru cocuklariniz saltanatiniz bitecek birgün.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Skandal görüntü! ABD'de hamile başörtülü kadına saldırı!
Millet İttifakı dağılıyor mu? CHP'den cevap geldi