Ve İzlanda tarihe karışıyor!

İzlanda ekonomik krizden kurtulmak ve eski günleri unutmak için ilginç bir formül buldu. İzlanda o günlerin izlerini silmek, imaj tazelemek ve yaşanan olumsuzlukları unutmak için ülke adını değiştirme kararı aldı.

Ve İzlanda tarihe karışıyor!
Ve İzlanda tarihe karışıyor!
GİRİŞ 25.11.2012 13:12 GÜNCELLEME 25.11.2012 14:17

21 MART'TA BİTECEK

İtalyan “Corriere della Sera” gazetesinin haberine göre İzlanda'nın yeni adını ülkeyi ziyaret eden yabancı turistler bulacak. Turistler, Başkent Reykjavik havalimanında kurulan sandıklara isim önerilerini yazarak bu yarışmaya katılacaklar.

İzlanda Turizm ve Tanıtma Birliği ile İzlanda Sanayiciler ve İş Adamları Konfederasyonu tarafından düzenlenen yeni isim yarışmasına katılım 21 Mart 2013'te sona erecek.

İFLASINI AÇIKLAMIŞTI

Yine aynı gazeteye göre, “Buz ülkesi” anlamına gelen İzlanda'nın yeni isim babasına bir onur nişanı ile sembolik olarak bir arsa armağan edilecek. 2008 yılında yaşanan kriz sırasında iflasını açıklayan İzlanda'ya IMF ve diğer Avrupa ülkeleri 11 milyon euro borç vererek ülkeyi dar boğazdan kurtarmışlardı.

2010 yılında Ejyafjallajoekul yanardağının tekrar faaliyete geçerek yarattığı lav bulutu adayı, etkisi haline almış ve Amerika ile Avrupa arasında ki uçuşlar durma noktasına gelerek İzlanda'yı tekrar gündeme taşımıştı.

Öne çıkan bazı isimler

Yabancı turistlerden gelen yeni isim örnekleri arasında isi şu isimler öne çıkıyor:

· Niceland: Güzel ülke
· Birdland: Kuş ülkesi
· Volcanoland: Yanardağ ülkesi
· Ejyafjallajoekulland
· Cloudland: Bulut ülkesi
· Flokiland: Viking denizcisi Floki Vilgerdarson

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Abdulhak Çoban 5 yıl önce Şikayet Et
  unutmamamız gerekir. izlan'da devletinin filistin'i avrupa'da tanıyan nadir ülkelerden olduğunu ve orada yapılan zulümlere son gazze saldırısındada sessiz kalmadığını unutmayarak dmek isterizki bu devlet adını değiştirmesin.
  Cevapla
 • okan uzun 5 yıl önce Şikayet Et
  uyanmaliyiz. bu ne ya avrupa kendilerine ait olmayan nerde bos yer var oraya insan goturup yerlestirmis birde isim koymuslar, simdi dunya ekonomi kirizinden adini duyurmaya calisiyor, bizde greenland adam gondermeliyiz biraz turkiyeden biraz suriyeden yada hapiste insnalri cikartip oraya gondermeli, avrupa amerika kurulurken ne kadar hapiste agir suc islemis insan varsa 200 bin kisiyi amerikaya gondermis amerika suclulardan olusan millet.cogu. bende turkiyede bayragin degismesini istiyorum.
  Cevapla
 • Esat Cem ALTUNKAYA 5 yıl önce Şikayet Et
  isim değil gömlek. adını değil gömleğini değiştirmen lazım. daha etlkili oluyor.
  Cevapla
 • Hamza D. 5 yıl önce Şikayet Et
  jeotermik enerji ile. bedava enerji üretiyorlar hatta yollar buz tutmasın diye yollarda bile bu enerji kullanılıyor yine battılar birde bizim gibi herşeyin en pahalısını kullansalar ne olurdu örnek benzin doğal gaz elektrik..
  Cevapla
 • Hamza D. 5 yıl önce Şikayet Et
  iflas topunu atmış ülke. ...............
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avusturya'dan şaşkına çeviren 'Türkiye' çağrısı
Borsa İstanbul'dan dolar hamlesi!