Aydın

25 yıldır masa olarak kullanılıyordu, öyle bir şey çıktı ki!

16:30 17 Eylül 2019 3 Yorum Var
25 yıldır masa olarak kullanılıyordu, öyle bir şey çıktı ki!

Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Esençay Mahallesinde 25 yıldır masa olarak kullanılan mermer taşın 2 bin yıl önce Afrodisias Antik Kenti yolu güzergahında mesafeyi gösteren yön taşı olduğu öğrenildi.Maden işiyle de uğraşan Zeynel Şenler, 35 yıl önce açtığı kahvehaneye dekor amacıyla koyduğu mermer taşın üzerine, üretim yaptığı kayrak taşını yerleştirdi. Bir masa haline gelen tarihi taşın tarihsel işlevinden habersiz olan işletme sahibi ve müşteriler yıllarca bu taşın üzerinde tavla, okey gibi oyunlar oynayıp çay-kahve içti. 2 yıl önce Afrodisias Müzesinde görevli bir arkeolog sayesinde taşın üzerinde Grekçe yazı okunup taşın tarihsel önemi ortaya çıkartıldı.Taşın Antik Roma Devletlerinde mil taşı olarak kullanılan yapılardan olduğunu ortaya konulurken, taşın 2 bin yıllık geçmişi olduğunu saptandı. Taşın üzerinde Afrodisias'a 8 mil-13 kilometre olduğunu anlatan yazı olduğu ifade edildi. Varlığından haberdar olunmasının ardından taş hakkında araştırma yapılıp üzerine makale yazıldı. Tarihi taşı Afrodisias’a götürüp sergileme çalışmaları başlarken 2 yıl önce Müze Müdürünün değişmesi sonucu götürme işlemi tamamlanamadı.

Taşı 25 yıl önce atıl vaziyette bulduğunu ifade eden işletme sahibi Zeynel Şenler, “İşletmeme getirdim. Üzerine kendi işlediğimiz kayrak taşlarından koydum. O zamandan beri üzerinde çay-kahve içiyoruz. 3-4 yıl önce müzeden gelen arkadaşlar bu taşın üzerindeki yazılardan bu taşın 3 bin yıllık bir tabela taşı olduğunu söylediler. Bu bizim için önemli dediler. Müze Müdürünün tayini çıkınca bizde kalmaya devam etti. Arkadaşların biri yine görmüş. Bunu götürelim dedi. Bu taş Afrodisias’a giden yolun nerelerden geçtiğini, kaç kilometre olduğunu gösteren bir taş olduğunu söylediler. Ben de razı oldum. Afrodisias’a 13 kilometre yazdığını ve anlattığını söylediler. 25 yıldır üzerinde çay içtiğimiz, okey, tavla oynadığımız kahvemizin bir parçası. Arkeoloji bilgisi olanların ilgisini çekiyordu” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • aaaaaaaaa 4 ay önce Şikayet Et
  km. yi o zaman mı bulmuşlar. sallıyorlarmı hadi 13 arşınsa..
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Tarihi eseri alıkoymak veya bulundurmak suç zannediyordum. Suç değil miymiş?
  Cevapla
 • Meraklı 4 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar güzel geçmişe ışık tutabilecek bir ipucu 13 km hesaplanıp Afrodisias'ın nerede olduğu bulunup tarihe ışık tutabilir. İlgili merciler daha fazla ilgi gösterirse tabi
  Cevapla
 • nihat 4 ay önce Şikayet Et
  2000-3000 yıl önce metre biliniyor muydu ki 13km yazsın???
  İlk beğenen sen ol
 • ARKE 4 ay önce Şikayet Et
  Antik kentin yeri belli zaten kent yıkık olsa ayakta
  İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
Aydın karacasu
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.