Balıkesir

Yılan sanılarak öldürülüyor ama...

13:45 17 Mayıs 2018
Yılan sanılarak öldürülüyor ama...

Balıkesir’in Edremit ilçesinde halk arasında 'kör yılan' olarak bilinen ve nesli tehlike altında olan çiftçi dostu, tehlikesiz 'oluklu kertenkele' itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak doğal ortama bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde Camivasat Mahallesi Körfez Polis Merkezi karşında yılan olduğu ihbarı alan itfaiye ekipleri alarma geçti.

Ekipler, askeri lojmanlarında bulunduğu yere nasıl geldiği bilinmeyen kertenkelenin yılan olmadığını ve termit, karınca ve küçük böceklerle beslendiği için çiftçi dostu bir hayvan olduğu görüldü. İtfaiye Amirliği ekipleri, bacakları bulunmayan, zararsız ve uysal bir hayvan olan oluklu kertenkeleyi yakalayarak çuvala koyduktan sonra doğal ortama bıraktılar.

Yetkililer, oluklu kertenkelenin vatandaşlar tarafından ayakları olmadığı için yılan sanılarak öldürüldüğünü belirtirerek, “Yılanlarda göz kapakları yoktur, ama bunların göz kapakları vardır. Ayrıca derisinin kenarlarında oluklar bulunuyor. Zehirsiz ve ısırmaz bildiğimiz kertenkeleler ne ise bu da aynıdır. Nesli tükenmek üzere olduğu için kesinlikle öldürülmemelidir" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

 • RuHi 8 ay önce Şikayet Et
  Oluklu Ketenkele uysal bir hayvandır. Isırma, sokma, saldırma, atlama, zıplama filan yapmaz. Başını okşadığınız zaman olduğu yerde durup gözlerini kısar. Ve sizden o saatten sonra itmedikçe kaçmaz. Görüntü yılana benzediği için insanlar ebatına da aldanarak maalesef öldürüyor
  Cevapla
 • yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  yilan olsa ne olur ki ÖLDÜRÜLMESI MI GEREKIYOR ??? yilan i öldürdünüzde bölgeyi fareler basar doganin dengesiyle oynamak yanlistir yilan insana saldirmaz korktugu icin savunmaya gecer sen yilan a dokunma dikca tabii ancak bizim millet yilan görünce tas sopa kazma kürek ne varsa vahsilesiyor yilandan vahsi oluyor bence bilincsizlk insani vahsi yapiyor
  Cevapla
 • Bekir 8 ay önce Şikayet Et
  Yılanları da öldürmek yanlış yılanlar kendilerine zarar vermeye çalışmadığınız ve üstüne basmadığınız sürece kesinlikle sizi ısırmazlar. Eğer yılanlar olmasa her yer fare istilasıyla dolar. Kediler de fare avlar aöa fareler küçük deliklere kaçtıkları zaman kedilerden kurtulurlar ama yılanlar o deliğe de girebilirler. Her canlının doğada bir görevi var. Doğanın dengesiyle oynamayalım
  Cevapla
 • Hee 8 ay önce Şikayet Et
  Madem ısırmaz ve zehirsiz elinizle tutsaydınız? Yemiyo galiba.
  Cevapla
 • Empati 8 ay önce Şikayet Et
  Eleştirin ama seviyeli olun... İt diyen kişi Sana ne diyeyim kardeşim yakıştı mı sana bu yorum!!! (Hee diyen kişi değilim, yorumunuz çok çirkin belki ne yazdığınızı okursunuz tekrar...)
 • Sana 8 ay önce Şikayet Et
  Sana helal olsun la
 • horasanlı 8 ay önce Şikayet Et
  her şeyi eline alma derler...sen duymadın mı?
 • memo 8 ay önce Şikayet Et
  vay it vay
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Cehaletinize diyecek yok
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Balıkesir
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.