Batman

Gelinliğiyle defnedilmişti! Mezarlığı gören dehşete düştü

13:46 05 Şubat 2019 7 Yorum Var
Gelinliğiyle defnedilmişti! Mezarlığı gören dehşete düştü

Almanya'da 15 yıl önce, 23 yaşındayken düğününe kısa bir süre kala hayatını kaybeden Sara Gir'in Batman'ın Yolveren köyünde gelinliğiyle defnedildiği mezarlığı, defineceler tarafından tahrip edildi.

Almanya'nın Celle kentinde 2004 yılında evlilik hazırlığı yaparken hayatını kaybeden Sara Gir, vasiyeti üzerine gelinliğiyle birlikte ablasının defnedildiği Batman merkeze bağlı Yolveren köyündeki Yezidi mezarlığında toprağa verildi. 6 haneli 30 nüfuslu Yezidilerin yaşadığı köyün mezarlığına gelen defineciler, Sara Gir'in mezarlığında ziynet eşyası olduğunu düşünerek tahrip etti.

Köpeklerin havlaması üzerine mezarın açıldığını fark eden Yolveren köyü sakinlerinden Cengiz Kıy, "Sara Gir’e ait mezarı önce taşları kırılıyor, ardından da mezar önündeki toprağı kazıp, mezarın içine girmeye çalışmışlar. Bu olayı bizi tek kelimeyle dehşete düşürdü. Büyük ihtimalle mezarda ziynet eşyası var diye açmışlar. Oysa Yezidi geleneğinde mezara hiçbir şey bırakılmaz" dedi.

'JANDARMA ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURUYOR'

Jandarmanın olayla ilgili inceleme başlattığını belirten Kıy, "Jandarma ekipleri gerekli incelemeyi başlattı, parmak izi aldı. Olayı aydınlatacağına da inanıyoruz. Uzun yıllar Almanya'nın Celle kentinde yaşayan Gir ailesinin ortanca kızı Sara, 29 Mart 2004 tarihinde hayatını kaybedince ailesi, vasiyetini yerine getirmek için burada toprağa verdi. Tarihi mezarlıkta benzeri bir olay, yaklaşık 20 yıl önce yaşanmıştı. Bu tür vakalar sadece bizi değil, Müslüman kardeşlerimizi de üzüyor. Artık bu tür manzaraları görmek istemiyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • yusuf 2 ay önce Şikayet Et
  bu saygısızlığı yapan ların mezarlarında nasıl bir muamele görecekler acaba yaptıklarınla sınanırsın unutma .
  Cevapla
 • ARGITHANILI 2 ay önce Şikayet Et
  Sara Gir'in yakınları bilmem neleri ile defnedildiğini konuşmuşlardırki definecileri cezbetmiştir.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bu mezar meraklıları, yakında mezara girecek...
  Cevapla
 • hasan 2 ay önce Şikayet Et
  kudurmuş köpekler.bu yazdığım hakaret amaçlı degil .gerçeğin kendisi
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Buna resmen itlik denir.Ne ölüye ne diriye saygisi olmayan haydutlar.Utanin lan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.