Batman

Türbe olarak biliniyordu! Boş türbe çıktı...

10:08 29 Aralık 2019 5 Yorum Var
Türbe olarak biliniyordu! Boş türbe çıktı...

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde yıllardır ‘Ebuzeri Gaffari’ türbesi olarak bilinen yerde yapılan aramada kalıntı bulunamadı. Bazı köylülerin Ilısu barajı suları altında kalacağı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru sonrası jandarma ve arkeolog gözetiminde yapılan kazıda hiçbir kalıntının bulunmaması ‘şok’ yarattı.

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde bazı köylülerin,  ‘türbe’ bildikleri alanın baraj suları altında kalmaması için yaptığı başvuru sonrasındaki kazı çalışması şaşkınlık yarattı. Dicle nehri kenarındaki Çayüstü köyünün Beda mevkiinde Ebuzeri Gaffari’nin mezarının bulunduğunu iddia eden bazı köylüler, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurmuştu. Ilısu baraj gölünün sular altında kalacağı gerekçesiyle mezarın başka bölgeye taşınması talebine yönelik dilekçelerin ardından harekete geçtiklerini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı: “2863 Sayılı yasa kapsamında o alanda yaptığımız çalışmada ne mezar kalıntısı ne de kemik bulundu. Yedi kişilik ekip, iki gün süreyle arkeolog ve jandarma gözetiminde alanda çalıştı. Bazı köylülerin başka yerdeki mezar alanında da yapılan çalışmada hiçbir ize rastlanmadı” dedi.

MUHTAR: “ADAKLAR KESİLİYORDU”

Çayüstü köy muhtarı Mesut Ekinci, uzun yıllar Batman merkeze bağlı Recepler, Erköklü, Binatlı ve Akça köylülerinin ilkbahar mevsiminde üç gün süren türbe anma süreçlerinde adaklar kesildiğini ifade etti. Muhtar Ekinci, şunları kaydetti: “Yaklaşık 100 yıldır aile büyüklerimiz de bize anlatırdı. Türbe denilen bu alana çevredeki köyler, Mayıs’ın ilk haftasında anma etkinlikleri düzenlerlerdi. Burada Ebuzeri Gaffari’nin mezarının olduğu söylenirdi. Yakında bu alan, Ilısu barajı suları altında kalacak. Bazı köylülerin iddiası üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü araştırma yaptı. Ne mezar çıktı ne de türbeye ait bir bulgu. Biz de olayın şaşkınlığındayız.” 

YORUMLAR

5 Yorum Var
 • erdem değer 1 ay önce Şikayet Et
  Atatürk boşuna tekke zaviye ve türbelerin kapısına kilit vurmamış demek ki! vicdansız, dinsiz imansız bir esnafın dükkanı kar etsin diye uydurduğu türbeye yıllarca kurbanlar kesilip çaputlar bağlanmış ve Allah'a gizli şirk koşulmuş. eyvahlar olsun!!! bu insanlar Atatürk'ü ne zaman anlayacaklar, ne zaman!!
  Cevapla
 • melik 1 ay önce Şikayet Et
  Dinsizin hakkından İmansız geliyor.
 • Celal 1 ay önce Şikayet Et
  Türbeye adak adamak, Allah'tan başkasından yardım beklemek şirktir. Türbede yatan kim olursa olsun bu değişmez. Vesile diyorlar. Ne vesilesi? Tövbe edeceklerine gerçekleri söyleyince biz kafir oluyoruz. Artık uyanmanın zamanı gelmedi mi?
  Cevapla
 • kamil 1 ay önce Şikayet Et
  iyi söylüyorsunda allah bilir en küçük bir dünya metahı için nne taklalar atmışsındır birilerini araya koymak için
  İlk beğenen sen ol
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  demekki bazı çıkarcılar,yani esnaf takımı oraya gelen giden olsun,dükkanımız işlesin,kurban alıp kesen olsun diye ortaya türbe yatır var yalanını atmış.
  Cevapla
 • Demokrat 1 ay önce Şikayet Et
  Kurban, adak... Allah'tan başkası için kesiliyorsa ne farkı kalır "MÜŞRİK"lerin Kabe'deki putlarına kestiği kurbanlardan? Islamiyet öncesi Mekkelileler de MÜŞRiK idi, yani Allaha şirk/ortak koşuyorlardı. O yüzden Allah Son Peygamber'imizi gönderdi. Taştan, tahtadan ve kemiklerden medet umulmaz. Cahillik edip farkında olmadan şirke boğulmuşuz.
  Cevapla
 • Rize53 1 ay önce Şikayet Et
  Bu gibi türbelerin altında genelde Kızılbaş Alevi kültüründen geliyor.Mum yakıp dilek tutmalar. Sonrada başka bir kesim mezarları tamamen şirk meselesi görür tabi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.