Türkiyeli firma dünyanın zirvesinde

Dünyanın en büyük güvenlik sağlayıcısı olan Comodo, Türkiye'de terzi usulü yazılıma 30 milyon dolar yatırdı.

Türkiyeli firma dünyanın zirvesinde
Türkiyeli firma dünyanın zirvesinde
GİRİŞ 15.05.2016 14:24 GÜNCELLEME 15.05.2016 14:53
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük güvenlik sağlayıcısı olan Türk firması Comodo, Türkiye'de 30 milyon dolarlık Ar-Ge harcamasıyla kurumlara terzi usulü yazılım geliştiriyor.

İlk elektronik devresini 9 yaşında yapan Melih Abdulhayoğlu'nun 1998 yılında İngiltere'de kurduğu, bugün 5 ülkede bin 200 kişilik mühendis ordusuna sahip Comodo, bu hedefine ulaşmak için ODTÜ ve İTÜ'de kurduğu laboratuvarlarıyla her yıl Türkiye'de 12 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yapmayı planlıyor.

OBAMA DA TERCİH ETTİ

Dijital sertifika alanında yüzde 42'lik pazar payıyla dünya lideri olan Comodo, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim çalışmaları döneminde dijital güvenliğini sağlamıştı.

Müşterileri arasında NASA, IBM, New York Borsası ve ABD'nin kritik kurumları da olan şirketin Türkiye Genel Müdürü Ömer Güneş, Türkiye'nin, kaynak kodlarına sahip olacağı yazılımlarla yürümesi gerektiğini söyledi. Güneş, Türkiye'de şu anda siber güvenlik ürünleri satan firmaların sadece sertifika sattığını belirterek, bu durumun siber güvenlikteki en büyük zafiyet olduğunu söyledi. Güneş, Comodo'nun dünyada daha ucuz olmasına karşın, Türkiye'de Ar-Ge merkezi kurduğunu ve buradan üretilen programların da ihraç edildiğini belirtti.

'AR-GE ZORUNLU OLSUN'

Siber güvenlikte anti virüs döneminin bittiğini bunun yerine hacker gibi düşünen ve ortaya çıkmayan riskleri de önleyecek bir anlayışın uygulanmaya başladığını söyleyen Ömer Güneş, "En büyük zafiyet yazılan bir programı geliştirmemek. Çünkü hackerlar virüsleri sürekli yeniliyor. Bu nedenle Türkiye'de Ar-Ge'si olmayan bir siber güvenlik ürününün kamuya satılması zafiyete neden olur" dedi. Güneş, Türkiye'de siber güvenlikle ilgili ürün satan şirketin Ar-Ge merkezi kurmasının da zorunlu tutulması gerektiğini de vurguladı.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN PROGRAMLAR

Korugan: Birleşik Tehdit Yönetimi cihazı 18 ayda geliştirildi. İhraç ediliyor.
 
Savungan: Android cihazlar için geliştirilen mobil güvenlik yazılımı, 4 saniyede tarama yapan en hızlı ve ücretsiz antivirüs uygulaması olma özelliğini taşıyor.

Korumail: Gelişmiş e-mail güvenliği ve yönetimi sağlayan bu ürün etkin SPAM&Phishing tespit sistemi barındırır. Türkiye'de kamu kurumları ve şirketler tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Securebox: InfoSecurity'nin 2015 Küresel Mükemmellik ödüllerinde "Saldırı, Tespit ve Önlem" kategorisinde Altın Madalya kazandı. Bu özgün ürün de pek çok üründe olduğu gibi yine Türk mühendis ekibinin önemli katkıları ile geliştirilmiştir.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  milli projeler ümit verici ama daha işin çok başındayız abd ile mukayeseye girmek şuan sadece ham hayal maalesef
  Cevapla
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeli firma nedir kardeşim? Türk firması o...
  Cevapla
 • The Turk 3 yıl önce Şikayet Et
  yabacı programları satın alıp kullanacagıma türk yapımı bu yazılımları hem telefonuma hemde pc me hemen kuruyorum iyi kötü destek gerek bence herkes kurmalı ve kullanmalı
  Cevapla
 • cnkj 3 yıl önce Şikayet Et
  dusmanlarimizin en buyuk korkusu teknoloji ureten Turkiye
  Cevapla
 • Ayder 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun size helal olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İbrahim Kalın: Kapanması ya da taşınması söz konusu değil!
İngilizler üretti! Yola çıktığı anda...