Para kazanmış gibi sevindiriyor

Bilim adamları, beyinde "beğeni" sayısına verilen tepkinin, para kazanılırken verilen tepkiye benzer olduğunu söyledi.

Para kazanmış gibi sevindiriyor
Para kazanmış gibi sevindiriyor
GİRİŞ 03.06.2016 19:18 GÜNCELLEME 03.06.2016 19:18

Gençlerin beyinlerinin sosyal medyadaki "beğeni" sayısına verdiği tepkinin,çikolata yerken veya para kazanırken verdiğine benzediği ortaya çıktı.

ABD'de California Üniversitesinde görevli bilim adamları, kendilerine veya arkadaşlarına ait fotoğrafların sosyal medyada birçok kişi tarafından "beğeni" aldığını görünce gençlerin aktif olan beyin devrelerinin, çikolata yeme veya para kazanma durumlarında aktifleşen devrelerle aynı olduğunu saptadı.

DENEY NASIL YAPILDI?

Üniversitenin "Ahmanson-Lovelace" beyin görüntüleme merkezinde yapılan araştırmada, 13 ila 18 yaşlarında 32 gencin, fotoğraf paylaşım sitelerine benzer küçük bir sosyal ağa katılımları sağlandı. Katılımcılara, sözde diğer gençler tarafından "beğeni" sayıları ve kendilerine ait fotoğrafları içeren toplam 148 resim gösterildikten sonra fonksiyonel görüntüleme cihazı (fMRI) ile beyin hareketleri incelendi.

Araştırmacılardan Lauren Sherman, gençlerin beyinlerinin birçok bölgesinin, kendi fotoğraflarının çok sayıda "beğeni" aldığını gördüğünde hareketlendiğinin gözlemlendiğini belirterek, beynin özellikle aktif bölgeleri arasında "ödül merkezi" ve sosyal merkez"in bulunduğunu, bu bölgelerin ergenlik döneminde daha hassas olduğu kaydetti.

'AKRANLARININ ETKİSİNDE KALIYORLAR'

California Üniversitesinin Psikiyatri ve Davranış Bilimleri'nde görevli Profesör Mirella Dapretto, araştırmanın sanal ortamda bile gençlerin akranlarının etkisinde kaldığını gösterdiğine, hem beyinlerinde hem de seçimlerinde bu etkinin görüldüğüne dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları "Psychological Science" dergisinde yayımlandı.

ETİKETLER
psikoloji Facebook
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rezalet! Stadı PKK renkleriyle donattılar
19 Ekim 2019 Günün Önemli Gelişmeleri