Bilim literatürüne girmemiş balık türü keşfedildi

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, dünya bilim literatürüne girmemiş solucan benzeri balık türü keşfetti. 'Dere dokuz gözlüsü' adı verilen tür, Su Ürünleri Fakültesi bünyesindeki Balık Müzesi'nde sergileniyor.

Bilim literatürüne girmemiş balık türü keşfedildi
Bilim literatürüne girmemiş balık türü keşfedildi
GİRİŞ 31.01.2018 12:51 GÜNCELLEME 31.01.2018 14:38

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, Rize'nin İyidere ilçesindeki İyidere Deresi boyunda sürdürdüğü saha çalışmaları sırasında farklı bir balık türüne rastladı.

Solucana benzeyen türün daha önce dünya bilim literatürüne girmediği tespit edildi. Sadece bu bölgede yaşadığı belirlenen ve 'Dere dokuz gözlüsü' adı verilen tür, Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde, 350 farklı türü barındıran Balık Müzesi'nde sergileniyor.

'NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA'

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Cüneyt Kaya, keşfedilen balık türünün dünyada sadece Rize'nin İyidere ilçesinde dere boylarında yaşadığının belirlendiğini açıkladı. Kaya, Fakültemiz tarafından Rize'ye endemik olan 'dere dokuz gözlüsü' adı verilen solucan şeklinde ilkel bir balık türü keşfettik. Bu tür sadece Rize ili İyidere ilçesindeki İyidere boylarında görülüyor" dedi.

'YENİ TÜR TANIMLAMASI 1.5 YIL SÜREBİLİYOR'

Fakültelerinin bugüne kadar 35 yeni balık türü tanımladığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

"Yeni bir tür tanımlarken o cinse ait özellikleri çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu uzun bir süreç gerektiriyor. Yeni bir türü ortaya çıkarmak için o türün diğer canlılarını incelemek ve onlardan farklı özellikleri olduğunu ispat etmek gerekiyor. Uluslararası hakemlerden bunlar test ediliyor ya geçiriliyor ya da reddediliyor. Bu şekilde bir yeni türün tanımlanması 1.5 yıl sürebiliyor."

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hangi ülkede benzin ne kadar?
Diyanet'in sigara kararını vatandaşa sorduk!