Bilim insanları başardı! İlk kez durduruldu

Bilim insanları bir elektronu, güneşin yüzeyinden bir milyon kat daha parlak bir lazer ışın bombardımanıyla ilk kez durdurdu.

Bilim insanları başardı! İlk kez durduruldu
Bilim insanları başardı! İlk kez durduruldu
GİRİŞ 09.02.2018 23:25 GÜNCELLEME 09.02.2018 23:25
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yapılan deneyde, bilim insanları güçlü ve gizemli bir fenomen olan “radyasyon reaksiyonu”nu laboratuvar ortamında gerçekleştirdi.

Işık objelere çarptığında bir kısmı çarptığı objeden yansırken, “radyasyon reaksiyonu” adı verilen işlemle, çok hızlı hareket eden bir cisim çok yoğun bir ışığın etkisinde kaldığında elektronları sarsarak yavaşlamalarına neden oluyor.

Radyasyon reaksionlarının evrenin en zorlu koşullara sahip, kara delikler ve etrafı gazlarla çevrili süper kütleli karadeliklerde oluştuğu tahmin ediliyor.

Imperial College of London Fizik Bölümünden Dr Stuatr Mangles, “Deyende, çok parlak ve yüksek enerjiye sahip gamma ışını radyasyonu izlerini gördüğümüzde, iki ışının birbirine çarpmasını sağladığımızı anladık. Gerçek sonucu gamma ışını radyasyonunu, elektronun enerji yüküyle kıyasladığımızda aldık. Başarılı çarpışmalarda, tahmin edilenin altında bir elektron enerjisine sahip olduğunu keşfettik ve bu da radyasyon reaksiyonun net bir ispatı oldu” dedi.

Kuantum elektrodinamikleri ilkelerini baz alan teorik modeli destekleyen sonuçlar doğuran deney, aynı zamanda daha önce test edilmemiş kuantum modelleri üzerine gerçekleştirilen ilk deney olma özelliğini de taşıyor.

ETİKETLER
bilin
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • elektroncu 1 yıl önce Şikayet Et
  Heisenberg e göre elektronun konumunu belirlemek imkansızdır derler.Elektronu görüntülemek imkansız kabul ediliyor.Durduğunu nasıl anlamışlar açıklamaları lazım.Muhtemelen serbest hareket eden elektronlar olan katot ışını üzerinde çalışma yapılmıştır. eksi yüklü hareketsiz bir elektron mutlaka artı bir yükün çekimine kapılarak hareketlenir.Boşlukta yapılan bir deney olmalı.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  elektron durursa zaman da durur.
  Cevapla
 • İSLAM MATEMATİK 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden zaman duruyormuş elektronun durmasıyla zamanın durmasındaki bağıntı nedir. Genel görelelik bknz.
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Laf söyledi balkabağı. Milleti kandırıp kendilerini marifetli göstermek için uydurdukları hikayedir. güneşe güçlü bir laser tutarsan ışın oraya kadar gidebilir, birşeylere de etki edebilir. Allah bilir kullandıkları laser de çin malıdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhur İttifakı genişledi
Mansur Yavaş’ın şok listesi doğrulandı!