Bursa

Mavi Marmara Baskını tanığı Bursa'da söyleşiye katıldı

01:22 09 Mart 2018
Mavi Marmara Baskını tanığı Bursa'da söyleşiye katıldı

Mavi Marmara Baskını tanıklarından Ömer Yüce, Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnsani Yardım Topluluğu ve Acil Yardım Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Yüce, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi Seminer Salonu'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Gazze'nin izzetli bir yer olduğunu söyledi.

Gazze'ye daha önceden de gittiğini belirten Yüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadınların üniversite mezuniyet oranı yüzde 95-96 civarında. İngilizceyi ana dilleri gibi konuşuyorlar. 7 yaşına gelip hafız olmamış çocuk bulamazsınız. Bunun gibi, Müslümanların iktidarda olduğu ama herkese eşit yaklaştığı Hristiyanların bile tamamıyla Müslümanlara saygısından dolayı kadınların başını kapattığı bir yer. Gazze bizim Antalya gibi. Filistin'in tatil beldesi normal şartlarda. Gazze denilince aklınıza yıkık, dökük bir yer gelmesin. Orası çok güzel bir yer."

Yüce, Mavi Marmara Gemisi'nde farklı insanlarla tanışmadığı için pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Yüce, "Böyle bir organizasyona katılırsanız, mutlaka insanlarla tanışın. Mavi Marmara'da dünyaca ünlü aktivistler, yazarlar, oyuncular, gazeteciler vardı ama bunları hiçbiriyle tanışmadım. İnsanlarla tanışın; bu hem sizin ufkunuzu açar hem de geniş bir çevre edinmiş olursunuz. Bir de not alın. Kişisel bir arşivinizi oluşturursanız ileride konferans verirken daha iyi olur." dedi.

Son zamanlarda yaşanan katliamların genelinin İslam coğrafyasında olduğuna dikkati çeken Yüce, "Bunun sebebi de Kudüs'ün işgal altında olmasındandır. Kudüs dünyanın anahtarıdır. Tarihe baktığımız zaman Kudüs'e hükmeden dünyaya hükmetmiştir. Kudüs bugün işgal altında. Bu nedenle dünyanın birçok yerinde kan akıtılıyor. Yine tarihe baktığımız zaman Kudüs'e 400 yıl gibi bir süre hükmeden bizim gibi bir medeniyet yok." diye konuştu.

Söyleşi, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Bursa ömer yüce
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.