Bursa

Lise öğrencilerinden kanseri tedavi eden buluş!

15:49 14 Mart 2018 8 Yorum Var
Lise öğrencilerinden kanseri tedavi eden buluş!

Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti.

Eskişehir Özel Yesevi Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Ceren Doğru ve Sadife Keskin, kolon kanseri üzerinde yaptıkları çalışmayla kanser hastalarına umut oldu. Yaptıkları çalışmalarla avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit eden öğrenciler, bundan sonra avokado yaprağındaki hangi maddenin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü belirlemek için araştırma yapacak. Eskişehir Anadolu Üniversitesinden aldıkları kolon kanseri hücrelerinin üzerine avokado yaprağı çayı enjekte eden öğrenciler, yaptıkları çalışmalar neticesinde bu çayın kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit etti. Bu çalışmalarıyla Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen "49. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Bölge Sergisi"ne katılan gençler, başarı kazanmayı hedefliyor. 

Özel Yesevi Sağlık Meslek Lisesi Biyoloji Öğretmeni Emine Erdağ, "Öğrencilerimizin katkısıyla TÜBİTAK proje yarışmasına istedik. Öğrencilerimiz avokado meyvesine çok meraklıydı. Daha sonra çalışmalar ilerledikçe avokado yaprağı çayının faydalarını incelediler. Bu yaprakla kolon kanseri arasındaki ilişkiyi merak ettik. Anadolu Üniversitesi bize kolon kanseri hücreleri verdi. Biz de avokado çayını evdeki usul gibi demleyerek hücrelere verdik. Bu çayın kanserli hücreleri yarı yarıya öldürdüğünü gözlemledik. Bu bizim için kıymetliydi. Bu yaprağın içindeki hangi etken maddenin kanserli hücreleri öldürdüğünü araştırmak istiyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde olacak" dedi. 
Hemşirelik öğrencisi Sadife Keskin, "9 gram çayı 600 miligram suyla demledik. Bizim plakalarımız var. Bu plakalara 10 bin tane kanser hücresi ektik. Daha sonra demlediğimiz avokado çayını kanser hücreleri üzerine verdik. Avokado çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit ettik" şeklinde konuştu. N

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • ziya celep 1 yıl önce Şikayet Et
  yapışkan andız otunda da bir deneyin. Bu da kanser hücrelerini öldürüyor.. Kanserli hastalar iyileşiyor.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Aferin evlatlar 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah zihninize ilim, yaşantınıza bilim versin
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • usta 1 yıl önce Şikayet Et
  üniversiteler rezalet bir kız bir erkek tamam okumak şöyle dursun işleri güçleri aşk üniversiteler yeniden gözden geçirilmeli buluş yapmayana diploma yok
  Cevapla
 • Bilgili 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim anlamadığım konu tıptakiler zaman bulamıyorlar mı lise öğrencileri buluyor.
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar nasıl yaparım da kendi işyerimi açıp milletin daha fazla parasını alırım gayreti içerisindeler abisiii buluş nerede bunlar nerede !!!!!!
  İlk beğenen sen ol
 • ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü bizdeki üniversiteler, "yüksek lise" gibi öğrenci yetiştiriyor. Eğitim sistemini ilkokuldan itibaren değiştirmek gerekiyor. Öğrencilerin yeteneğine göre yönlendirilmesi, araştırmaya teşvik edilmesi, girişimciliğin teşvik edilmesi gerekiyor.
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversitelerden umudu kesen devlet liselere yöneldi. Artık kanser araştırmaları liselerde yapılıyor.
  Cevapla
 • One 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversitelerde okumak ilim,bilim adamından çok çalım,zalım adamları çıkarıyor
  İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Bursa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.