Bursa

Bursa'da müze ve türbelerde bayram bereketi

10:55 29 Ağustos 2018
Bursa'da müze ve türbelerde bayram bereketi

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzelerle kentteki türbe ve külliyeleri 9 günlük Kurban Bayramı boyunca 30 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye bünyesinde faaliyet gösteren müzeler, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Türbe, külliye, imaret ve ören yerlerinin de yoğun ilgi gördüğü tatil boyunca 30 binin üzerinde yerli ve yabancı turist, Bursa kültürünün yanı sıra kentin somut olmayan mirasını yakından tanıma imkanı buldu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kent Müzesi ve Cumalıkızık Kültür Evi, tatil boyunca en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında geldi. Osmanlı köyü olması nedeniyle ilgi gören Cumalıkızık kültür evi, bayram tatilinde 3 bin 935 kişi tarafından gezildi. Bursa kent belleğinin çeşitli sergi ve materyallerle gözler önüne serildiği Kent Müzesi ise bin 162 kişi tarafından ziyaret edildi. Bayram tatilinde Hünkar Köşkü 732, somut olmayan kültürel mirasın yaşatıldığı Karagöz Müzesi de 755 kişi tarafından gezildi.

Yaşam Kültürü Müzesi, Sağlık Tarihi, Göç Tarihi, Vakıf Kültürü, Tekstil ve Sanayi, Bursa Merinos Enerji ve Bıçak müzeleri de 9 günlük tatilde binlerce kişiyi ağırladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve günümüzden 8 bin 500 yıl öncesine ait canlandırmaların yer aldığı Akçalar Aktopraklık Arkeopark Açık Hava Müzesi de bayram tatilinde ailesi ile birlikte nitelikli zaman geçirmek isteyenlerin adresi oldu. Bilimin serüvene dönüştüğü Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi de bayram tatili boyunca açık kaldı ve 500'e yakın bilim meraklısı tarafından ziyaret edildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım, onarım ve ziyaret faaliyetlerinin yürütüldüğü tarihi ören yerleri, türbeler, külliye ve tekkeler de Kurban Bayramı'nda ilgi gördü. Özellikle arefe ve bayram günleri Osmanlı sultanlarının ebedi istirahatgahları ziyaretçi akınına uğradı. Tophane Parkında yer alan Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucuları Osmangazi ve Orhangazi'nin türbeleri 18 bin kişi tarafından ziyaret edilirken, Yeşil Camii ve Yeşil Külliyesi 5 binin üzerinde yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Muradiye Külliyesi bin 500, 1. Murat Türbesi bin 100, Üftade Hazretleri Tekkesi ise 578 kişi ile bayram tatili boyunca Bursa'da en çok ziyaret edilen tarihi mekanların başında yer aldı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.