Bursa

Küçük Zeynep eğer tedavi edilmezse 3 yıl içinde ölecek

09:04 15 Nisan 2019 46 Yorum Var
Küçük Zeynep eğer tedavi edilmezse 3 yıl içinde ölecek

Bursa’da Selçuk-Ümran Sargın çiftinin iki çocuğundan biri olan Zeynep Sargın, aylardır ölüm kalım savaşı veriyor. Henüz 5 yaşındaki Zeynep, küçücük omuzlarının taşıyamayacağı kadar ağır bir yükün altında. Zeynep’e, NCL TİP2 adı verilen ve Türkiye'de sadece 7 kişide görülen bir hastalık teşhisi konuldu.

Halk dilinde 'beyincik erimesi' adı verilen hastalığı durduracak ilaç temin edilmediği takdirde Zeynep için öngörülen yaşam süresi sadece 3 yıl. NCL hastalığı, Türkiye'de 70 kişide görülürken TİP2 türü ise sadece 7 kişide bulunuyor. Bursa'da ise geçtiğimiz aya kadar 3 kişide görülen TİP2 hastasından biri hayatını kaybedince sayı 2'ye düştü. Bu 2 kişiden biri olan küçük Zeynep, hastalığı ilerlemeden ayda 2 defa alması gereken ve değeri 150 bin TL olan ilacı bekliyor. Ailesi ise, Sağlık Bakanlığı onayından geçen ancak SGK ödemesi kapsamına alınmayan 'Brineura Cerliponase Alfa' adlı ilacın maliyetini kendi imkanları ile karşılayamıyor. 

Çözüm SGK'da 

Türkiye’de sadece Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanabilen tedaviye göre minik Zeynep'in beynine takılacak bir kapsül ile 15 günde bir dışarıdan ilaç enjekte edilerek eksik enzimler tamamlanacak. Zeynep için zaman daralırken, ilaç kısa sürede temin edilemezse geri dönüşü olmayan bir yola girilecek.  Kesin tedavisi olmayan ancak durdurulması mümkün olan bu hastalığa karşı verilecek olan bu ilaç sayesinde Zeynep hayata tutunacak. 

İlaç, SGK geri ödeme listesine alındığı takdirde Zeynep Türkiye'de devlet eliyle ilk kez tedavisi karşılanan çocuk olacak. SMA hastalarından sonra kendi ilaçlarının da SGK listesine girmesini bekleyen onlarca ailenin gözü şimdilerde SGK'da. 

“Her geçen gün daha kötüye gidiyor” 

Çaresiz aile yetkililerden yardım beklerken, evladının gözlerinin önünde günden güne eridiğini ve ölüme yaklaştığını vurgulayan baba Selçuk Sargın, “Kızıma daha önceden epilepsi hastalığı teşhisi konulmuştu. Durumu kötüye gidince doktorumuzu değiştirdik ve genetik testi yaptırdık. Hiç tahmin etmediğimiz bir durumla karşılaştık. Çok nadir görülen bu hastalığın ilacı yurt dışında bulunmakta ve oradaki hastalar bu ilacı sağlık güvencesi kapsamında ücretsiz temin edebiliyor. Türkiye’de SGK listesinde olmadığı için geri ödeme kapsamında değil, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Hacettepe Hastanesi’nde yapılmış tahliller sonucunda aldığımız raporda eğer kızım bu ilacı alırsa büyük oranda fayda sağlayacağı yazıyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. 

Anne Ümran Sargın ise 'aileler kendilerini bizim yerimize koyup düşünsünler' diyerek, “Başka aileler her sabah çocukların yeni şeyler öğrendiğini fark ediyor. Benim kızım her geçen gün daha kötüye gidiyor” ifadelerini kullandı...

BABA YÜREKLERİ YAKTI

HABER7'nin telefonla ulaştığı baba Selçuk Sargın kızlarının durumuyla ilgili son durumu paylaştı. Sargın elleri kolları bağlı bir şekilde beklediklerini söyledi. Acılı baba Zeynep'in ayda 300 bin TL civarında tutan bir ilaç masrafı var. Bu ilacı karşılayabildiğimiz takdirde beynine bir cihaz takılacak. Bu hastalıkların değişik tipleri varmış. Zeynep için söylenen çok acil ilerleyen bir türü dediler bize. Şu an ihtiyaçlarını karşılıyor ama bir süre sonra kızımın yatağa düşmesinden çok korkuyorum. Çünkü bir çok hastanın kısa zamanda solunum cihazı takılarak kaybedildiğini öğrendim. Şu an içinde olduğumuz durum öyle zor ki. Kızıma yardımcı olamıyoruz. Ona da çok hissettirmek istemiyoruz ama gözlerimiz aynı şeyi söyleyemiyor. Allah yardımcımız olsun. Zamanımız kısa, çok acil yardıma ihtiyacımız var. 

(NUSRET ODABAŞ / HABER7)

YORUMLAR

46 Yorum Var
 • Urfalı 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhur başkanım yani REİS bu evladımıza yardım et senden başka bu işi çözecek yok sen bizim başımızdasın... Urfa'dan Mustafa sevgilerle...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Urfalı 2 ay önce Şikayet Et
  fenerli taraftarlar bir defada bu minik hastamıza bir yardım kampanyası yapın bu işi halledin
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Reis bu ise el atar. Rahat olun.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • murat demirci 2 ay önce Şikayet Et
  Yüce Allah'ım küçük kızımıza YA ŞAFİ sıfıtınla, şifalar eyle... İnşallah tez zamanda sağlığına kavuşur... Minik yürekler acı çekmesin. Hasta olan bütün küçük yüreklere şifalar dilerim...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Mümin 2 ay önce Şikayet Et
  Kaderler Cenab-Hakk'ın elinde. Hayırlı şifalar duasıyla..
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.