Bursa

Bursa'da görüntülendi! Göl sazlıklarında...

08:33 17 Nisan 2019 26 Yorum Var
Bursa'da görüntülendi! Göl sazlıklarında...

Bursalı Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Uluabat Gölü sazlıklarında evcil kedilerin atası olarak bilinen yaban kedisini fotoğraflamayı başardı. Daha önce Karacabey Longozunda bu türü çektiğini belirten Tüydeş, "Hala doğada kalmış olmaları şans. Yaradılışlarından gelen sessizliği onu adeta görünmez kılıyor’’ diyerek sevincini dile getirdi.

Karacabey Belediyesi personeli olan ve aynı zamanda çektiği yaban hayatına dair fotoğraflarla adından söz ettiren Alper Tüydeş, daha önce longozda çektiği yaban kedisini bu kez Uluabat’ta fotoğrafladı. Yaban kedileri nesli tehlike altında olmasa da giderek azalan yaşam alanlarıyla risk altındaki türlerden. Sazlık, çalılık ve ormanlık alanlarda yaşayan yaban kedileri genellikle gece aktif oldukları için arazide insanlara çok nadir denk geliyor. 

 

 

Tüydeş, Uluabat Gölü'nün bölgedeki canlı yoğunluğuna büyük katkı sağladığını belirterek, "Doğada hala böyle canlıları görüyor olabilmek güzel. Çünkü yuvalanacak alanlarını anız yangınları ile veya tarla açmak uğruna yok ediyoruz. Fare gibi zararlı kemirgenlerle yapılan mücadelelerde kullanılan zehirler doğrudan veya dolaylı yönden bu canlıları da etkiliyor. Tüm bu insan etkenlerine rağmen onları hala sağlıklı bir şekilde görebilmek içimizi ısıtıyor. İnsanların yaşadıkları çevrede bu canlıların da olduğunu bilmesi gerekiyor. Kuruyan ağaçlar, sazlıklar ve bataklıklar bizler için gereksiz görünse de, doğa için hepsi önemli bir beslenme ve barınma alanı. Çevremize bu tarz tahribatlar verirken bunları da düşünmek gerek" dedi. 

 

 

Türkiye doğasında kedigillerden karakulak, vaşak, saz kedisi ve yaban kedisi olmak üzere 4 tür yer alıyor. İçlerinde en yaygın olanı ise yaban kedileridir. Ancak tüm bu canlılar gece aktif oldukları için kolay kolay insanlar tarafından görülmezler. Öyle ki kırsal mahallelerde yıllardır çiftçilik yapanlar bile bu canlılara denk gelemebiliyor. Çiftçi dostu olan yaban kedileri, tarla fareleri gibi mahsullere zarar veren canlıları avlarlar. Ancak ne yazık ki yanlış tarım politikaları, anız ve saz yangınları bu ile bu türe en çok zararı verenler yine insanlar oluyor. 


 

YORUMLAR

26 Yorum Var
 • Cüneyt 6 gün önce Şikayet Et
  Yorum yapanlar bu kedi normal kedinin neredeyse 2 katıdır. Büyüklüğünü göremediğiniz için fotoğraftan bildiğiniz kedi diyorsunuz. Yaban kedisi tıpa tıp benzer. Ama uzuvları daha iridir ve büyüktür.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • 05 şahin 6 gün önce Şikayet Et
  Kedi bu kardeşim normal işde
  Cevapla
 • Eli Goldie 6 gün önce Şikayet Et
  Yahu bildiğin sokak kedisi, tekir, bizim köroğlu. Nasıl buna yaban kedisi demişler. İri olabilir, o mesele değil. Vahşi kedinin özellikleri bellidir. Bu bizim minnoş.
  Cevapla
 • analizci. 6 gün önce Şikayet Et
  vallahi nedim bizim şibşibin aynısı.
  Cevapla
 • YILDIRIM 6 gün önce Şikayet Et
  Sesli güldüm. hemde yüksek sesli. Bizde hep bu desende kedi besleriz çiftlikte. hem karizmatik hemde çok avcı olurlar
  İlk beğenen sen ol
 • kenan 6 gün önce Şikayet Et
  ne atası bu bildiğin sokak kedisi neye kanaat getirerek buna kedilerin atası diyorsun sanki amazonlarda görmüş gibi de söylüyorsun
  Cevapla
 • isimyok 6 gün önce Şikayet Et
  aynı fikirdeyim hahaha :)
  İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Bursa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.