Bursa

Telefondan video izledi, 7 bin TL'den oldu

14:09 12 Temmuz 2019 11 Yorum Var
Telefondan video izledi, 7 bin TL'den oldu

Bursa'da, cep telefonundan internet sitesine bağlanarak, 5 dakikalık video izleyen Asım Çölgeçen, bir süre sonra kapatıp açtığı telefonda banka logosu gördü. Logoya tıklayınca internet bankacılığı aracılığıyla hesabından 7 bin lira çekildiğini fark eden Çölgeçen, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Olay, 2017 yılında, meydana geldi. Asım Çölgeçen, cep telefonundan internet sitesine bağlanarak, 5 dakikalık videoyu izledi. Çölgeçen, videoyu kapattıktan bir süre sonra da cep telefonunu kapatıp, açtı. Yaklaşık 5 dakika sonra yeniden açtığı telefonunda Çölgeçen, 'Komik video çok güleceksiniz' yazısıyla karşılaştı. Yazıya tıklayan Çölgeçen, bu kez de bankanın logosuyla karşılaştı. Buraya da tıklayan Çölgeçen, telefonunda gariplik oluştuğunu anlayıp, kapatmak istedi; ancak başaramadı. Çölgeçen, bu sırada internet bankacılığı aracılığıyla hesabından 7 bin liranın transfer edildiğini gördü.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Asım Çölgeçen'in hesabından para transfer ettiği ileri sürülen kişinin, O.Ş. olduğu belirlendi. O.Ş. hakkında, Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık' suçundan dava açıldı.

Yargılama sırasında sanık O.Ş., üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek, "Olay tarihinde bir müşterime grafik tasarım işini yapıyordum. Bana yaptığım işin karşılığı 2 bin 300 lira gönderecekti. Müşterim beni 'WhatsApp' üzerinden aradı. Bana yurt dışından bazı kişilerin para göndereceğini, bu konuda kendisine yardımcı olmamı istedi. Ben yaptığım işin karşılığı 2 bin 300 lirayı aldım. Bana gelen paraları yurt dışındaki hesaplara gönderdim. Müşterimin kim olduğunu da bilmiyorum. Piyon olarak kullanıldım. Maddi durumun iyi olmadığından müştekinin parasını ödeyemem" diye konuştu. 

Asım Çölgeçen ise "Bilgim ve rızam dışında O.Ş.'nin hesabına para yatırıldığını öğrendim. Bu olay sebebiyle uğramış olduğum ve giderilmesini istediğim maddi zararım vardır. Giderilmesini istiyorum" dedi. 

'İYİ HAL' İNDİRİMİ UYGULANDI

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu sanık O.Ş.'ye 'hırsızlık' suçundan önce 5 yıl hapis cezası verdi. 'İyi hal' indirimi uygulanırken, sanığın cezası, 4  yıl 2 aya düşürüldü. Karar tebliğinden itibaren 7 gün içinde tarafların Bölge Adliye Mahkemesi'ne temyiz için başvuracağı belirtildi.

YORUMLAR

11 Yorum Var
 • İyi 8 ay önce Şikayet Et
  Tezgah kurmuşlar. Benim anlamadığım devletin hakimi bu yalanı nasıl yiyor. Garip olay.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  bu tam bir nitelikli dolandırıcılık işi, savcı ise bunun ifadesine ve iyi haline bakarak cezada indirim yapiyor. bu memlekette artık bu kanunlala ve hakimin takdirleri ile suçlunun neredeyse masum hale geldiği çok derin yaraların oluşacağı bir çizgideyiz. Allah hepimize adalet ihsan etsin.
  Cevapla
 • Muammer 8 ay önce Şikayet Et
  Aptal olma her yere şifresini wni girne bir şey olmaz
  İlk beğenen sen ol
 • asıl azmaz 8 ay önce Şikayet Et
  ne iyi hali ya adam resmen hırsızlık yaptığını itiraf etmiş. tanımadıği kişiler miş yurt dışıymış kıvırmış durmuş.
  Cevapla
 • zafergülten 8 ay önce Şikayet Et
  artık bankayada güven kalmadı,para çekmek bu kadar kolay olmamalı,haydi bankamatik neysede,internetten para çekmek ,hesaba para yatırmak sakıncalı...herşey olabilir,kötü niyetli kişiler tarafından yalnız ve yaşlı kişilerin paraları gasp edilebilir,çeşitli dolandırıcıklar olabilir.
  Cevapla
 • sade 8 ay önce Şikayet Et
  parayı aşıranın suçlu olduğu aşikar ve bariz bir şekilde belli. lütfen en ağır suçu verelimki bir daha deneyemesinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
i nternet
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.