Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

Çankırı'dan 22 ülkeye akü ihracatı

Çankırı'da yıl başında üretime geçen akü fabrikasından 22 ülkeye ihracat yapılıyor.

Kaynak: AA / Eklenme: 17 Mayıs 2017, 15:22 / Güncellenme: 17 Mayıs 2017, 17:44

Yakınkent Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve 422 bin metrekare açık, 125 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika, sıfır atıkla üretim yapmasıyla da dikkati çekiyor.

Fabrikanın Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çankırı'dan bir dünya markasının doğacağını söyledi.

Firma olarak otomotiv yan sanayisinde faaliyete geçtikleri günden itibaren büyük çalışmalara imza attıklarını belirten Büyükkalender, "Şu an yıllık üretim kapasitemiz 3 milyon 500 bin adet. Hedefimiz ise 10 yıl içinde 10 milyon adet kapasiteye ulaşmak. Avrupa'nın en büyüklerinden biri olacağız. Bir Türk markası, bir Çankırı markası olarak dünya yollarındayız." dedi.

Fabrikanın 100 milyon dolarlık yatırımla kurulduğuna dikkati çeken Büyükkalender, şunları kaydetti:

"Çevreye duyarlılığı, iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemle örnek gösterilen fabrika, otomasyon seviyesi ve robot uygulamalarıyla da 'Sanayi 4.0' dönemine yaraşır yatırım olarak nitelendiriliyor. Kullanılan teknoloji ve otomasyon seviyesiyle sadece Türkiye değil, Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika'da dikkati çekiyoruz. Fabrikamızdaki teknolojiyi sadece Kore ve Amerika'daki birkaç firmada görmek mümkün. Ürün dizaynındaki teknolojilerimiz üstün performans ve kullanım süreleriyle testlerde en iyi sonuçları alıyor. Sadece binek araçlar için değil, ağır hizmet araçları, marina araçları için de kullanılabilen 'matrix pres teknolojisi' ve 'Kaizen tüneli' uygulaması Türkiye'de sadece AKO AKÜ'de bulunuyor."

- "Türkiye'de ilk ve tek, dünyada sayılı fabrikalardanız"

Her yapılan ihracatın diğer ihracat pazarlarının kapısını açtığının altını çizen Büyükkalender, "Üretimimizin yüzde 65'ini 22 ülkeye ihraç ediyoruz. Üretime geçtikten kısa süre sonra ortaya çıkan bu rakamlar, iddiamızı ortaya koyuyor ama daha yeni başlıyoruz. Hedefimiz 150 ülkede insanların güvenini kazanan bir marka olmak." ifadelerini kullandı.

Büyükkalender, fabrikalarında sıfır atıkla üretim yapıldığını, bu anlamda da Türkiye'de tek olduklarını dile getirerek, "Akü üretimi üç ana unsurdan oluşur. Bunlar kurşun metalinin işlenmesi, plastik kutu kapak aksamı ve sülfürik asit ile şarj mekanizmasıdır. Fabrikamızın altyapısı bu üç temel unsurun işlenmesi sırasında ortaya çıkan tüm atıkların geri kullanıma sunulmasına olanak sağlıyor. Bu yönüyle Türkiye'de ilk ve tek, dünyada da sayılı fabrikalardanız." diye konuştu.

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Koyunbaba Barajı yılda 7 milyon liralık katkı verecek

Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Çankırı'da yapımına başlanan ve 103 bin dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak Koyunbaba Barajı Sulamasının tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yılda yaklaşık 7 milyon liralık katkı verileceğini bildirdi.

Çankırı'da coğrafi işaret tescili alma çalışmaları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Emre Akbıyık, coğrafi işaret tescilinin tüm dünyada 100 milyar avroluk bir ekonomiye hitap ettiğine işaret ederek, "Türkiye bu anlamda 2 bin 500 civarında ürünün tescillenmesine müsait bir ülke. Çankırı'da da kaya tuzu, küpecik peyniri, Kızılırmak kavunu, Eldivan yağlı çöreği gibi ürünlerimize coğrafi işaret tescili alacağız." dedi.