Çankırı

Öğrencilerden besinlerin bozulmasına "kaya tuzu" çözümü

16:50 04 Mayıs 2018
Öğrencilerden besinlerin bozulmasına "kaya tuzu" çözümü

Çankırı'da ortaokul öğrencileri, kaya tuzu kullanılarak besinlerin küflenmesinin önüne geçilmesini hedefleyen proje hazırladı.

Mehmetçik Ortaokulu tarafından düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'na 5 ve 6. sınıf öğrencileri Sude Nur Arslan, Buse Kuşçu ve İsmail Sefa Çolak "Küflenmeyi Zorlaştıralım" adlı projeyle katıldı.

Kaya tuzundan oluşturdukları bölmelerde iki hafta boyunca farklı türde besinleri saklayarak gözlemleyen öğrenciler, besinlerde bir bozulma ve küflenmenin olmadığını tespit etti.

Projenin danışman öğretmeni Metin Kozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya Çankırı kaya tuzunun bakterileri uzak tutup kurutma özelliğini dikkate alarak başladıklarını söyledi.

Projede, Tuz Mağarası'nda bulunan bozulmamış eşek cesedini baz aldıklarını anlatan Kozan, "Çocuklar yaptığı deneylerde, besinlerin özelliklerini çok kaybetmeden sadece sularının azalıp sanki kurutulmuş gibi ama güneşteki zararlı ışınlardan uzak bir şekilde kurutulup daha sağlıklı olarak uzun süre saklandığını gördü." dedi.

Projenin geliştirilebileceğini dile getiren Kozan, "Evlerde kiler bölümünde dolap şeklinde kaya tuzundan bölmeler olup bunun içerisinde çok uzun süre besinlerin sağlıklı bir şekilde saklanması ileride uygulanabilir." diye konuştu.

Öğrencilerden Sude Nur Arslan da yaklaşık bir ay boyunca farklı besinleri iki haftalık süreçlerde kaya tuzu içerisinde tuttuklarını anlattı.

Kaya tuzunda muhafaza edilen besinlerin hiçbir zaman bozulmadığını gözlemlediklerini aktaran Arslan, "Tuzun nemi çekme özelliği olduğu için küflenme de azalıyor çünkü bakteriler nemi seviyor. Tuz da nemi çektiği için bakterilerin oraya gelmesi azalıyor." ifadesini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
sergi
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.