Sivilce neden çıkar?

Sivilce sadece bir ergenlik dönemi sorunu mudur? Neden bazı kişilerde daha çok sivilce çıkar? Yüzümüzü sık yıkayarak sivilce çıkmasına engel olabilir miyiz? Stresle ya da besinlerle sivilcenin bir ilişkisi var mı?

 • GİRİŞ30.10.2012 12:27
 • GÜNCELLEME30.10.2012 12:27
Sivilce neden çıkar?

Zeki Dursun'un haberi

Konya Akademi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, sivilce sadece bir ergenlik dönemi sorunu değil. Ama ergenlikte daha fazla görüldüğü de bir gerçek.Her gün defalarca kez yüzümüzü yıkayarak sivilceleri engelleyebilir miyiz? Yoksa temizliğin de bir sınırı mı olmalı? Kendimizi bir türlü alamadığımız sivilce sıkma operasyonları ne kadar sağlıklı? Stresle ya da besinlerle sivilcenin bir ilişkisi var mı?

Sivilce neden çıkar?

Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, Sivilceli kişilerin cildinde yağ salınımı çok fazla artmıştır. Bunun sonucunda, bir süre sonra yağ kanalında tıkanma başlar. O bölgenin derisinde bulunan, dışarıdan almadığımız mikroplar, yağ kanalı etrafında üremeye başlar. Bu mikroplar bir süre sonra o yağları parçalar ve iltihaplı sivilceler oluşur.

Bazı insanlarda daha çok sivilce çıkar?

Çimen,Sivilcenin genetik olup olmadığı henüz kanıtlanmış değildir. Ancak sivilce fazla görülen ailelerin çocuklarında da sivilce çıkma olasılığı daha yüksektir.

Sivilcenin gıdayla ilgili olmadığına dair çalışmalar var. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, sivilcenin özellikle şu anda medeniyetin getirdiği gıdaları tüketen toplumlarda daha sık görüldüğünü, şekerin ve fast food ürünlerinin hiç girmediği, yani bitkisel beslenen ilkel kabilelerde hiç ortaya çıkmadığını gösteriyor.
Şunu söylemek gerekiyor ki, sivilceyi gıdalar yapmıyor, ama kötü gıdalar artırıyor.
Sivilcelerini asla sıkmamalıdırlar.

Sivilce pislikten oluşan bir hastalık değildir. Ama sivilce hastalarının ciltlerinde yağlanma söz konusudur. Çimen Bunu gidermek için hastalar yüzlerini çok fazla yıkarlar. Ancak bu yanlıştır. Günde en fazla iki kez yıkamalıdırlar.

Sivilceli ciltlere özel üretilmiş sabunlar, cildi temizleyen jellerden faydalanabilirler. Tonik kullanımı cildi rahatlatabilir ama şart değildir.

Cilt için kullanılan ürünler çok önemlidir. Nemlendiricilerin "yağsız" olması ve "sivilce yapmaz" ibareli olması gerekir.

Makyaj yaparken fondöten, pudra kullanmamak gerekir. Sosyal nedenlerle kullanılması gerekiyorsa da "sivilce yapmaz" ve "yağ içermez" ibareli ürünler tercih edilmelidir.

Temizlik tedavide çok önemlidir, ancak tek başına yeterli değildir. Yanı sıra ilaçlar da kullanmak gerekir.

Stres nedeniyle sivilce olur mu?

Çimen, sivilce stresle artan bir hastalıktır. Çünkü stres esnasında vücudumuzda birtakım hormonlar salgılanır. Bu hormonlar genellikle yağ kanallarında yağ üretimini artırır. Yağ üretimi arttığında da sivilce artışı görülür

Sivilcenin sıkılmaması gerekir. Çünkü sıkarken sivilcenin dibe doğru itilerek, sivilcenin patlamasına ve o iltihabın çevre dokuya yayılmasına neden olunabilir. Böylece uzun vadede bir iz meydana gelebilir. Sivilceleri dermatologların temizlemesi mümkündür.

HABER 7 - ZEDHABER

Yorumlar12

 • Dr.Yusuf Arslan 2 ay önce Şikayet Et
  Oncelikle tek bir onerim olucak tuzlu su iyi gelir..
  Cevapla
 • ateş 3 ay önce Şikayet Et
  Bende siwilce 4 yildan beri war ccooookkk sikildim lutfen yardimci olun
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Pınar 3 ay önce Şikayet Et
  Bende aşırı çıkıyo sivilce baya bi zamandır lekelerde duruyo acaba bigünlüğüne bile olsa kendimi sivilcesiz ve lekesiz gürebilecekmiyim çok ilaç kullandım bu sefer de yüzümde çukurlar oluşmaya başladı ne yapabilirim
  Cevapla
 • ayşe 5 ay önce Şikayet Et
  arkadaşlar benim yüzüm sivilceden görünmüyor yardım edin ya pskolojim bozuldu stresde yapıyorum insan içine çıkamaz hale geldim.
  Cevapla
 • Ezcii 7 ay önce Şikayet Et
  Of ya vucudum cokkkk sivilce dolu hic gecmiycekmi aglamaga başladım artık kafama takılıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

SİYASET

GÜNCEL

SPOR

EKONOMİ

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun