9 büyük marka, mama yerine zehir yedirdi!

Avrupa Komisyonu Besin Standartları Ajansı, pek çok uluslarası markanın bebek mamasında arsenik, ağır metal ve kurşun gibi zehirli madde buldu

 • GİRİŞ11.04.2011 12:09
 • GÜNCELLEME11.04.2011 12:09
9 büyük marka, mama yerine zehir yedirdi!

Anne sütünden kesilen bebeklerin beslenmesi için piyasaya sürülen uluslararası markaların mamalarının içeriğinde başta arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller içeren zehirli maddeler saptandı. A

Avrupa Komisyonu Besin Standartları Ajansı’nca  mamaların güvenliği konusunda yapılan araştırmada, bilim adamları 4 aylık ila 1 yaş arasındaki bebekler için üretilen formül sütleri test etti. Bilim adamları günde iki kez pirinç ve yulaf lapası gibi hazır mamalarla beslenen çocukların 50 kat fazla arseniğe maruz kaldığını belirledi.

Ağır metal oranı 150 kat fazla

Avrupa’da satılan Organix, Hipp, Nestle ve Holle gibi 9 uluslararası mama markalarına ait ürünlerinin de test edildiği araştırmada, ‘anne sütüne eşdeğer’ olarak lanse edilen formül sütlerde zehirli maddelerin yanı sıra beyin ve böbrek hasarlarına yol açan kadmiyum gibi ağır metallerin 150 kat, kurşunun ise 8 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

İsviçreli araştırmacılar, mama üreticilerinin her ne kadar ‘resmi toksik element düzeyini aşmamış oldukları’ bulgusuna ulaşsalar da, sonuçların ürkütücü olduğunu duyurdu. Kurum, “Tamamlayıcı mamalardaki zehirli elementler alarm seviyesinde. Pirinç bazlı bazı gıdalardaki yüksek konsantrasyondaki arsenik endişe verici boyutta. Mama firmalarına acilen kısıtlama getirilmeli” dedi.

TELEGRAPH - Star

Yorumlar13

 • Yunus 7 ay önce Şikayet Et
  Ben anne sütü ve kahvaltiyla beslenmeli
  Cevapla
 • Ayse Demir 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasil bir baslik!!!. Nasil böyle hassas bir konuda böyle bir baslikla ve yetersiz alinti ve ceviri yapilmis bir yaziyla anne babalarin gereksiz yere endiselenmesine neden olursunuz!? Bukadar sorumsuz bir gazetelicik anlayisini haber 7 ye yakistiramadim!! Siz kendinize yakistiriyorsaniz bilemiyorum!!!
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • CEMERAN53 6 yıl önce Şikayet Et
  anne sutu. en ıyı besın anne sutu/sonuna kadar devam edın !
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • muradi 6 yıl önce Şikayet Et
  fatih temel kardeşim. elinden geldiğince mama vermemeye çalış. hazır mama diye birşey yok. eski usul devam ettir.özellikle yabancı firmaların Türkiyeye özel ürün ürettiklerini Türkiye'deki çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkilemek için yaptıklarını duymuştum.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Avusor 6 yıl önce Şikayet Et
  Marka. Markaların yazılmasına gerek varmı, toplasan kaçtane var ki? Onun için yapmamız gereken hiçbirini almamak..!!!
  Cevapla Toplam 7 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat