Denizli

Denizli'deki FETÖ'nün darbe girişimi davası

19:48 17 Kasım 2017
Denizli'deki FETÖ'nün darbe girişimi davası

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 64 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Turan Bahadır Salonu'nda görülen davanın duruşmasında, savcının esas hakkındaki mütalaasını okundu.

Savcı, mütalaasında ordu içinde pek çok askerde ve birlikte darbe yanlısı olmadıkları halde askeri hiyerarşi, mutlak itaat duygusundan kaynaklı geniş perspektifli düşünememe, emir sorgulamama alışkanlığı ve inisiyatif kullanmada çekingenlik, mesleğine ve yükselmesine zarar gelme korkusu gibi nedenlerden ötürü darbe yanlılarına itiraz etme gibi davranışlara pek rastlanılmadığını belirtti.

Fakat 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişiminde bu durumun geçmişteki darbe girişiminden farklılık gösterdiğine dikkati çeken savcı, "Son silahlı darbe girişimini diğerlerinden fark olarak askeri hiyerarşinin dışında TSK'ya sızmış bir grup örgüt üyesi tarafından gerçekleştirilmesi ile hükümet ve halk tarafından tepki konulması nedeniyle bazı yerlerde ve birliklerde darbecilere karşı tepki ve karşı koydukları kamuoyuna da yansımıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Savcı, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

"Ceza sorumluluğunu belirlerken rütbe durumlarını gözetmek gerekmektedir. Askeri mevzuat ve hiyerarşi gereği üstlerinin verdiği açıkça suç teşkil etmeyen emri hukuka uygun olduğu zannıyla yerine getiren alt rütbeli personeli sorumlu tutmamak gerekmektedir. Her ne kadar televizyonlarda, radyolarda, internette ve sosyal medyada özellikle İstanbul ve Ankara'da askerlerin karıştığı karışık olaylar olduğu, sonra bunun terör saldırısı olarak algılandığı ve akabinde de TSK'nın emir komuta zinciri dışında bir grubun kalkışmasında olduğu anında yayılmış ve bu durum sanıklarca tugaydan çıkılırken veya yolda öğrenilmiş ise de askeri personel olan sanıkların pek çoğu sözde sıkıyönetim emrinden suçtan haberdar değildirler. Sanıkların ülke genelinde cereyan eden bazı olaylardan haberdar olmalarına rağmen alt rütbedeki sanıkların bu motorlu intikal eğitime katılmalarından dolayı sorumlu tutulmaları adalet duygusu ve kasten işlenebilen anayasal düzene karşı suçun yasal uzmanlığı ile de bağdaşmayacağı görüşündeyiz."

Bazı sanıkların beraatlerini talep eden savcı, mütalaanın flaş bellekle mahkemeye sunulmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya bir süre ara verdi.

Ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların esas hakkındaki savunmalarını yapmamaları, suçun kanunda öngörülen alt ve üst sınırları göz önünde bulundurulduğunda şüphenin varlığının devam ettiği gerekçesiyle tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Ocak 2018'e erteledi.

Sabahki oturumda mahkeme heyeti, TBMM ile Milli Savunma Bakanlığının davaya müdahil olma taleplerini oy birliği ile kabul etmişti.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve FETÖ'ye üye olmak" suçlarından açılan davada, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 64 sanık hakkında, Türk Ceza ve Terörle Mücadele kanunlarının ilgili maddeleri gereğince üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.