Alman medyasından önemli Türkiye iddiası

Alman medyası, Almanya'nın Türkiye'yi ajanlar için yüksek risk teşkil eden ülkeler listesine dahil etmeyi planladığını iddia etti.

Alman medyasından önemli Türkiye iddiası
Alman medyasından önemli Türkiye iddiası
GİRİŞ 12.09.2017 22:37 GÜNCELLEME 12.09.2017 23:10

Almanya'nın kamu yayın kuruluşu ARD'ye bağlı tagesschau.de haber portalında Almanya ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliğini yakından ilgilendiren bir habere yer verildi.

ALMAN AJANLAR İÇİN TÜRKİYE ARTIK TEHLİKELİ

Batı Alman Radyoları (WDR), Kuzey Alman Radyoları (NDR) ve Süddeutsche Zeitung gazetesinin yaptığı ortak araştırmaya dayandırılan habere göre, Federal İçişleri Bakanlığı Türkiye'yi "Alman devletinin 'sırlarını taşıyan', istihbarat birimleri çalışanları gibi kişilerin 'özel güvenlik riskleriyle' karşı karşıya olduğu" ülkelerin bulunduğu listeye almayı gözden geçiriyor.

ÇİN VE RUSYA DA LİSTEDE

Haberde "İstihbarat çalışanları için devletler listesi" (Staatenliste für Nachrichtendienstmitarbeiter) adı verilen listede halihazırda aralarında Çin, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya'nın da bulunduğu 30 ülkenin yer aldığı, NATO partnerleri gibi yakın müttefiklerin ise listede bulunmadığı belirtildi.

BAKANLIK KARAR AŞAMASINDA

Haberde ayrıca İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcünün "hâlihazırda listenin güncellenmesi üzerinde çalışıldığını ve İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye'nin de bu listeye eklenip eklenmemesi konusunda incelemesini sürdürdüğünü" söylediği kaydedildi.

BILD DE AYNI İDDİAYI ORTAYA ATMIŞTI

Benzer bir habere Temmuz ayı başında Bild gazetesi de yer vermiş, haberde en fazla tehdit altında olan Almanya'nın dış istihbarat servisi BND'nin çalışanlarının, Türkiye’nin de listeye dahil edilmesine destek verdiği öne sürülmüştü.

WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, hükümet çevreleri Türkiye'nin listeye alınıp alınmayacağına henüz karar vermedi.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • 1071 8 ay önce Şikayet Et
  cirit atamiyormusunuz milet artik yemiyormu vah vah
  Cevapla
 • alara 8 ay önce Şikayet Et
  demekki daha önce ajanlarının rahatça fink atabildiği bir ülkeydik, heralde büyük adada tutuklanan ajanlarından sonra bunu düşünmeye başladılar
  Cevapla
 • mübarekinsan 8 ay önce Şikayet Et
  şükür demek ki artık yolgeçen hanı değiliz vatanını milletini seven istihbarat elemanlarımız var ve kafire göz açtırmıyor.durmak yok yola devam
  Cevapla
 • eyt 8 ay önce Şikayet Et
  bu ajanları ıyı öttürmeli
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  galip olan allahtır.
  Cevapla
 • Cem 8 ay önce Şikayet Et
  Allah, büyük harfle ali gurban Büyük harfle "Allah".
  Cevapla
 • Ali bey 8 ay önce Şikayet Et
  kafayı bu yorumla yemiş gibisin.Her habere aynı yorumu yazmışsın! galipolan allahtir: ) elbette galib Allah'tır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'de aday gösterilmeyen 149 vekil
AK Parti'nin en genç adayı Kocaeli'den