Alman medyasından önemli Türkiye iddiası

Alman medyası, Almanya'nın Türkiye'yi ajanlar için yüksek risk teşkil eden ülkeler listesine dahil etmeyi planladığını iddia etti.

 • GİRİŞ12.09.2017 22:37
 • GÜNCELLEME12.09.2017 23:10
Alman medyasından önemli Türkiye iddiası

Almanya'nın kamu yayın kuruluşu ARD'ye bağlı tagesschau.de haber portalında Almanya ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliğini yakından ilgilendiren bir habere yer verildi.

ALMAN AJANLAR İÇİN TÜRKİYE ARTIK TEHLİKELİ

Batı Alman Radyoları (WDR), Kuzey Alman Radyoları (NDR) ve Süddeutsche Zeitung gazetesinin yaptığı ortak araştırmaya dayandırılan habere göre, Federal İçişleri Bakanlığı Türkiye'yi "Alman devletinin 'sırlarını taşıyan', istihbarat birimleri çalışanları gibi kişilerin 'özel güvenlik riskleriyle' karşı karşıya olduğu" ülkelerin bulunduğu listeye almayı gözden geçiriyor.

ÇİN VE RUSYA DA LİSTEDE

Haberde "İstihbarat çalışanları için devletler listesi" (Staatenliste für Nachrichtendienstmitarbeiter) adı verilen listede halihazırda aralarında Çin, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya'nın da bulunduğu 30 ülkenin yer aldığı, NATO partnerleri gibi yakın müttefiklerin ise listede bulunmadığı belirtildi.

BAKANLIK KARAR AŞAMASINDA

Haberde ayrıca İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcünün "hâlihazırda listenin güncellenmesi üzerinde çalışıldığını ve İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye'nin de bu listeye eklenip eklenmemesi konusunda incelemesini sürdürdüğünü" söylediği kaydedildi.

BILD DE AYNI İDDİAYI ORTAYA ATMIŞTI

Benzer bir habere Temmuz ayı başında Bild gazetesi de yer vermiş, haberde en fazla tehdit altında olan Almanya'nın dış istihbarat servisi BND'nin çalışanlarının, Türkiye’nin de listeye dahil edilmesine destek verdiği öne sürülmüştü.

WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, hükümet çevreleri Türkiye'nin listeye alınıp alınmayacağına henüz karar vermedi.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar52

 • 1071 4 ay önce Şikayet Et
  cirit atamiyormusunuz milet artik yemiyormu vah vah
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • alara 4 ay önce Şikayet Et
  demekki daha önce ajanlarının rahatça fink atabildiği bir ülkeydik, heralde büyük adada tutuklanan ajanlarından sonra bunu düşünmeye başladılar
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • mübarekinsan 4 ay önce Şikayet Et
  şükür demek ki artık yolgeçen hanı değiliz vatanını milletini seven istihbarat elemanlarımız var ve kafire göz açtırmıyor.durmak yok yola devam
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • eyt 4 ay önce Şikayet Et
  bu ajanları ıyı öttürmeli
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  galip olan allahtır.
  Cevapla Toplam 15 beğeni
 • Cem 4 ay önce Şikayet Et
  Allah, büyük harfle ali gurban Büyük harfle "Allah".
  Toplam 2 beğeni
 • Ali bey 4 ay önce Şikayet Et
  kafayı bu yorumla yemiş gibisin.Her habere aynı yorumu yazmışsın! galipolan allahtir: ) elbette galib Allah'tır...
  Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat