Çavuşoğlu: Güç kullanmaktan çekinmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da Fransa Dışişleri Bakanı Drian ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, IKBY referandumuyla ilgili çok sert bir mesaj verdi.

GİRİŞ 14.09.2017 20:06 GÜNCELLEME 14.09.2017 21:17

Basın toplantısı esnasında IKBY'deki referandumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, herkesin her şeyi Türkiye'den beklediğini ifade ederek, ABD'nin de referandum konusunda topu Türkiye'ye atarak, "sizin gücünüz var, siz halledin" dediğini belirtti.

"HİÇBİR GÜCÜ KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİZ"

Çavuşoğlu, "Herkes bizden adım atmamızı bekliyor, buna Amerikalılar da dahil. Biz yeri geldi mi hiçbir gücü kullanmaktan çekinmeyiz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Referandum kararı yanlıştır, bu yanlıştan geri dönülmelidir. Bu Kürtler için de iyi değil, Irak için de iyi değil, bölge için de iyi değildir. Biz bu konuda net mesajlar verdik.

Erbil ve Bağdat zamanında anlaşmıştır ve bir anayasa ortaya çıkmıştır. Anayasada da Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yetki ve haklar verilmiştir. Bu anayasal hakların tamamen karşılanması gerektiğini de söyledik biz. Çok açık konuşuyoruz, gizli saklı konuşmuyoruz. Verdiğimiz mesajlar net.

ABD "SİZİN GÜCÜNÜZ VAR, SİZ HALLEDİN" DİYOR

Fakat görüyoruz ki dünya kamuoyunda herkes her şeyi Türkiye'den bekliyor. Amerikalılarla görüşüyoruz, diğerleriyle görüşüyoruz. "Siz komşusunuz, sizin gücünüz var, siz yapın" diyorlar.

Biz Türkiye olarak yeri geldiği zaman hiçbir gücümüzü kullanmaktan çekinmeyiz. Ekonomik güç başka bir şey. Ama şu andaki mesele bölge için çok önemli bir mesele. 

YORUMLAR 79
 • Mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  Ne bekliyorsunuz güç kullanın
  Cevapla
 • mikail 9 ay önce Şikayet Et
  ey abd senin hangi sözüne güvenecegiz. kılıcdaroglun'dan farkın yok. yalan dolan yarın öbür gun kulis yapar bizi suçlarsın. senin ipinle kuyuya inilmez. oyun içinde oyun yapıyorsun. yüzlerce kafası olan bir şeytana benziyorsun.
  Cevapla
 • Ferit 9 ay önce Şikayet Et
  Kuzey ırak hem yaşayan insan kimliği ile hemde osmanlı mirası olarak (abdülhamid hanın şahsi mülkü ) herkesten çok bizim toprağımız. dünyanın öbür ucundan gelip müslüman topraklarına çöken birtakım batılılara kimse ses çıkarmıyor ne işin var benim sınırlarımın dibinde demiyor . bizde atalarımızın mirası ve soydaşlarımızın can güvenliği için sınırlarımızı genişletelim
  Cevapla
 • Türkmen 9 ay önce Şikayet Et
  Türkmenleri silahlandırmalıyız iran türkiye işbirliği hem iran hemde türkiye acısında kilit nokta.
  Cevapla
 • Taha 9 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim Türkmen İran da bu işin içinde İran hiç dost olmadı bize
  Cevapla
 • Taha 9 ay önce Şikayet Et
  Tuzağa düşmeyelim. Tedbirli bir şekilde yol alalım. Atılacak her adımın sonuçları hesap etmeliyiz. Abd nin gazına gelmeyelim. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim. Gazamız mübarek olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçime katılım oranı belli oldu!
Valilik ve Başsavcılık'tan 'Suruç' açıklaması