Türkiye'den Fransa'ya çok sert cevap!

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Fransa Dışişleri Bakanı'nın Zeytin Dalı ile ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi.

GİRİŞ 07.02.2018 20:44 GÜNCELLEME 08.02.2018 09:10
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Dost ve müttefik Fransa’nın Türkiye’nin terörle mücadelesine destek vermesi doğru olandır. Böyle davranmaları müttefikliğe de, hukuka da en uygun davranış olacaktır” açıklamasında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’ın Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili skandal sözlerine AB Bakanı Ömer Çelik, sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi.

 

Bakan Çelik, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Zeytin Dalı Harekatı hakkında en vahim, en yanlış açıklamayı yapmıştır. Şöyle diyor; ‘Türkiye’nin sınırlarının güvenliğini sağlamak istemesi meşru hakkıdır. Fakat sınırlarının güvenliğini sağlamak sivilleri öldürmek anlamına gelmez.’ Kuşkusuz bu açıklama terör konusunda tam bir çifte standarttır. Terör örgütünün şehit ettiği vatandaşlarımızı zikretmekten kaçınanlar, olmayan şeyleri gerçek gibi sunmaktadır. Afrin’de mücadele ettiğimiz terör örgütünün katliamlarını görmezden gelmesidir bu. Devamında Le Drian, ‘Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini’ söylüyor. Türkiye’nin mücadelesi uluslararası hukuka tam uygundur. Hukuku ihlal edenler ve suç işleyenler, PYD-YPG terör örgütüne silah verenlerdir. Türkiye’yi eleştirenler terör örgütlerine silah verenler hakkında ne düşünüyor, bunu açıkça duymak isteriz. En yüksek meşruiyetle yürüttüğümüz terörle mücadelede, Türkiye’nin karşısına düşmek kimin yanına düşmektir, herkes buna dikkat etmelidir. Türkiye her türlü terör örgütü ile mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Bunun kadar önemli olanın terörle mücadele konusundaki çifte standartla mücadele etmek olduğunu da bir kere daha görmüş oluyoruz. Dost ve müttefik Fransa’nın, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek vermesi doğru olandır. Böyle davranmaları müttefikliğe de, hukuka da en uygun davranış olacaktır.”

ETİKETLER
ömer çelik
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • durmadan söyle 11 ay önce Şikayet Et
  "Hukuku ihlal edenler ve suç işleyenler, PYD-YPG terör örgütüne silah verenlerdir"
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  Galip olan ALLAHTIR.
  Cevapla
 • levent ö. 11 ay önce Şikayet Et
  Ey Fransa sen konuşma Afrika Katısındaki yaptığın katliamlar masaya yatırmaya kalksak yüzünüze tükürmeye bile değmeyecek
  Cevapla
 • yunus 11 ay önce Şikayet Et
  iki yüzlü Fransızlar siz kirli tarihinize bakın...
  Cevapla
 • nihat 11 ay önce Şikayet Et
  bu tip ülkelere hukuk alanında davalar açılmalıdır.acilen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adres bildiriminde son gün
Havalimanında 45 saatlik taşınma sürecine dikkat!