Fransa'ya tokat gibi cevap! Resti çekti

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, "Müttefiklerimizin Afrin’de terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede yanımızda yer almalarını ve attıkları adımlar ve serdettikleri sözlerle terör örgütüne destek veren ülke konumuna düşmemelerini bekliyoruz" dedi.

Fransa'ya tokat gibi cevap! Resti çekti
Fransa'ya tokat gibi cevap! Resti çekti
GİRİŞ 08.02.2018 09:39 GÜNCELLEME 08.02.2018 09:41
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "Ülkemiz meşru müdafaa hakkını sonuna kadar kullanmaya kararlıdır. Müttefiklerimizin Afrin’de terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede yanımızda yer almalarını ve attıkları adımlar ve serdettikleri sözlerle terör örgütüne destek veren ülke konumuna düşmemelerini bekliyoruz." dedi.

Sözcü Aksoy, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’yla uluslararası hukuku ihlal etmekte olduğu yönündeki ifadeleri hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.

 

 

Suriye sınırına mücavir Afrin bölgesinin terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ'ten temizlenmesinin Türkiye için ulusal güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Aksoy, "Zeytin Dalı Harekatı’nın sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, ulusal güvenliğimizi tehdit eden teröristleri etkisiz hale getirmek ve bu suretle dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla başlatıldığı yabancı muhataplarımıza gerekçeleriyle birlikte izah edilmiştir. Buna rağmen, Fransa Dışişleri Bakanı’nın Zeytin Dalı Harekatı hakkında talihsiz ve mesnetsiz beyanlarda bulunduğu esefle görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Aksoy, harekat kapsamında sivil halkın zarar görmemesi için gereken her türlü tedbirin alındığının defaatle vurgulandığını ve bugüne kadar harekat sahasında hiçbir sivil kayıp yaşanmadığını kaydetti. 

'TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN SÖMÜRGECİ OLMAMIŞTIR'

Harekatın uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütüldüğü yine Türkiye'nin muhatapları nezdinde defaatle dile getirildiğine işaret eden Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye’nin yürütmekte olduğu harekat, Fransız bakanın iddia ettiğinin aksine, Suriye’de savaşa yeni bir savaş daha eklenmesini önleyici niteliktedir. Müttefiklerimizin bu gerçeği görebilmelerini bekleriz. Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur. Türkiye, tarihinde hiçbir zaman sömürgeci olmamıştır; Suriye’ye de işgal için değil, terörizmle mücadele için girmiştir. DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ne için Suriye topraklarındaysa, Türkiye de onun için Afrin’dedir. Ülkemiz meşru müdafaa hakkını sonuna kadar kullanmaya kararlıdır. Müttefiklerimizin Afrin’de terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede yanımızda yer almalarını ve attıkları adımlar ve serdettikleri sözlerle terör örgütüne destek veren ülke konumuna düşmemelerini bekliyoruz."

YORUMLAR 4
 • Haci 1 yıl önce Şikayet Et
  Biride çıkıp demiyor ki Ey Avrupa madem ki zeytin dalına karşı çıkıyorsun,bu Suriyelileri Suriye topraklarında istemiyorsun o zaman Türkiye de Avrupaya yerleştirir Suriyelileri açın kapıyı yeter Avrupayı dinlediğimiz.
  Cevapla
 • İrfan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne Dün, ne bugün kü Fransa gazeterinde haber var . Onların medyası istediği gibi yazıyor ( sadece hükümeti) değil öncelikle ülkenin küçüklenmesine yer veren haberleri yazmıyorlar. Turkiye de olsa yalaka dolu "özgürlük adı altında
  Cevapla
 • H.B.V. 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm Nato Ülkelerinin Türkiyeyi koruyacaklarına açıkca Teröristlerin arkasındalar..Türkiyenin artık NATO çıkmak için elinde çok delil var.
  Cevapla
 • sereflikochisar*06* 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar anlamaz suyu icerler denesi kalir mesali
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu açıkladı: PKK'ya ağır darbe!
Sen misin öyle açıklama yapan! Vatandaştan CHP'li vekile okkalı cevap