Düz taban tedavisinde bilinmesi gerekenler

Özel BSK Konya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktorlarından Prof.Dr. Tunç Cevat Öğün, toplumumuzda yaygın olarak görülen düztaban şikâyeti hakkında ki soruları cevapladı.

Düz taban tedavisinde bilinmesi gerekenler
Düz taban tedavisinde bilinmesi gerekenler
GİRİŞ 11.10.2010 23:47 GÜNCELLEME 11.10.2010 23:47

Öğün, düztabanın anatomisinden bahsederek ‘’ Normalde yere bastığımızda ayağın içi kısmı yere temas etmez ve bir kavis oluşturur. Bazı insanlarda bu bölge değişik derecelerde yere temas eder ve buna düztabanlık adı verilir. Ayak kavsini sağlayan kemiklerin yapısı ve bağlardır. Çocuklarda kemikler henüz tam gelişmediğinden ve bağlar da çok esnek olduğundan ayak kavsi tam gelişmemiştir. Ayrıca kavsin olduğu bölgede yağ yastığı kalındır ve bu bölgedeki çukurluğu doldurarak düztaban izlenimi verebilir’’ dedi.

Düztaban ile ilgili genel yapılan şikâyetler nelerdir sorusuna ÖĞÜN ‘’ Ayakları düztaban olmasına rağmen çoğu çocuğun hiçbir şikâyeti yoktur. Bazı çocuklar yorgunluktan ve ağrıdan şikâyetçi olabilir. Bazıları da ayakkabılarını çabuk deforme ederler. Ancak çoğu zaman şikâyetçi olan ayağın şekli nedeniyle anne baba ve yakın çevreleridir’’ diye belirtti.

Düztabanlık tanısı genellikle yalnızca fizik inceleme ile konabilir diyen Özel BSK Konya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktorlarından Prof.Dr. Tunç Cevat Öğün ‘’Ayak kavsinin şekli yere basarak bakılır. Ayak havaya kaldırıldığında kavis oluşuyorsa buna esnek düztabanlık denir. Ayak bileği hareketi kontrol edilerek Aşil tendonunun gergin olup olmadığına bakılır. Gerekli durumlarda ayağın röntgen filmleri ve tomografisi çekilebilir. Ayakkabılar incelenerek anormal aşınmalar not edilir’’ dedi.

Düztaban tedavisi ve aşaması ile ilgilide açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Tunç Cevat Öğün’’Çocuklarda ayak kavsi oluşmaya 3 yaşından sonra başlar, bu yaşa kadar tüm çocuklarda ayak tabanındaki yağ yastığı düz taban görüntüsü verebilir. Bu yaştan önce ayakkabıların içine taban yükseltileri yerleştirmek sakıncalıdır ve ağrıya yol açar. Üç yaş sonrası ayak kavsi gelişmeye başlar ve bu 10 yaşına kadar devam eder. Bu tamamen doğal bir süreçtir ve giyilen ayakkabı ile ilgisi yoktur, herhangi bir tedavi gerekmez. Düztabanlık ağrılı ise nedeni araştırılır. Aşil tendonu gergin ise germe egzersizleri verilir. Ayakkabı anormal aşınıyorsa uygun destekler verilebilir. Esnek düztabanlıklar ileri yaşlarda sebat edebilir, ancak genellikle ağrısız olup tedavi gerektirmezler. Bazen tabanlık desteği faydalı olabilir. Esnek olmayan düztabanlıklar çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Sebebin araştırılması, ağrılı ise tedavi edilmesi uygundur. Tedavi için ayakkabı içine destekler, egzersizler uygulanabilir. Bazı durumlarda ise cerrahi tedavi gerekebilir’’ diye konuştu.

ZEDHABER

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Pervin Çakmakcı 1 yıl önce Şikayet Et
  Oğlum 9 yaşında düz tabandı bunun tedavisi nedir? Ortapedik ayakkabıların düz tabana bir hayrı varmı?
  Cevapla
 • Mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben duz tabanmisim benim cocukluktan beri asker olma hayalim eger tedavisi varsa yorumuma cevap yazarmisiniz simdiden tesekkur ederim
  Cevapla
 • Demir 11 ay önce Şikayet Et
  Bendede vardı gttm doktora seninki büyük oranda geçmiş fazla belli olmza dedi
  Cevapla
 • sevgi 1 yıl önce Şikayet Et
  ben 17 yaşındayım düz tabanım ne yapmalıyım
  Cevapla
 • canan 2 yıl önce Şikayet Et
  b enim kizimda duztaban 1,5 yasinda doktor ayakkabi yazdi kullanaymmi cevap
  Cevapla
 • Alper 2 gün önce Şikayet Et
  Kesin kullanın kücükken kullanmaszaniz ilerde bir faydasi olmuyor kesin kullanin 8yasına gelincede tabaklik takin
  Cevapla
 • Eda 2 yıl önce Şikayet Et
  Oglum 7 yaşında düz taban.5 yaşında doktora götürdüm ortopedik ayakkabı verdi. Hiç faydası olmadı. Daha sonra 2 doktora daha götürdüm. Biri 10 yaşına kadar geçer dedi.diğer doktor 8 yaşında tabanlık vericem dedi.geceleri ayağı çok ağrıyor bazen uykudan uyanıp ağlıyor. Her ayakkabi yi terlik giyemiyor. Ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz lütfen. Teşekkürler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran’ın teklifi ülkedeki Türkleri kızdırdı
Başbakan'dan kritik adaylık açıklaması